Hangjegyzetekkel támadnak az adathalászok

​Újabb támadási felületet szemeltek ki maguknak az adathalászok. Ezúttal OneNote hangjegyzetekkel trükköznek. Mutatjuk, hogy miként ismerheti fel ezeket a visszaéléseket.
 

Az adathalászok folyamatosan újítják meg az eszköztárukat. Újabb és újabb - általában jól ismert - szolgáltatásokat vetnek be annak érdekében, hogy a felhasználóktól bizalmas adatokat szerezzenek. Az esetek többségében felhasználóneveket és jelszavakat igyekeznek kipuhatolni. Nincs ez másként a legutóbbi támadások során sem.
 
A Michael Gillespie biztonsági kutató által feltárt adathalászat alapvetően a OneNote-ra épül, egészen pontosan az abban készíthető hangjegyzetekre. A támadók olyan kéretlen leveleket küldözgetnek, amelyek általában "New Audio Note Received" tárggyal kerülnek a postafiókokba. Az üzenetük pedig tartalmaz egy linket, amelyre kattintva megnyílik egy hamisított OneNote weboldal. Ezt a csalók a sharepoint.com domain alatt helyezik el, ami egyben azt is jelenti, hogy ha a felhasználó esetleg megtekinti a webböngésző által megjelenített tanúsítványt, akkor azt fogja látni, hogy a Microsoft neve fémjelzi, így még kisebb valószínűséggel fog gyanút.


Forrás: Michael Gillespie
 
Érdemes megjegyezni, hogy az adathalász levelek láblécében is egyre gyakrabban tűnnek fel olyan kiegészítések, amelyek arra utalnak, hogy a levelet valamely biztonsági szoftver már ellenőrizte, és így nincs ok az aggodalomra. Ezúttal a McAfee nevével élnek vissza a csalók, és azt próbálják elhitetni, hogy a McAfee egyik védelmi szolgáltatása ártalmatlannak ítélte a levelet. A valóságban azonban ez is csak kamu.
 
A problémás weboldal hasonlít a OneNote Online oldalra, és egy linket tartalmaz az állítólagos hanganyag meghallgatásához. Csakhogy jelen esetben semmiféle hangjegyzetről nincs szó, mindez csak a megtévesztést szolgálja. A hivatkozásra való kattintás után ugyanis egy szintén meghamisított, Microsoft-féle bejelentkező oldal nyílik meg, amelyen ha a felhasználó megadja a felhasználónevét és a jelszavát, akkor azok rögtön a csalókhoz kerülnek. A meglehetősen gondosan lemásolt, de ártalmas weblap a core.windows.net domain alól működik. Ez szintén megtévesztő, hiszen azt nem a Microsoft hozta létre.


Hamis bejelentkező oldal
Forrás: Michael Gillespie
 
Biztonsági szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a Microsoft online szolgáltatásaihoz tartozó, hivatalos hitelesítő weboldalak az alábbi domain nevek alól működnek:
  • microsoft.com
  • live.com
  • microsoftonline.com
  • outlook.com.
 
Ezért a címsorban megjelenő webcímekre fokozottan érdemes figyelni.
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség