Ha nincs résen, sokba kerülhet a fekete péntek

A fekete pénteki vásárlási rohamban könnyű megfeledkezni a biztonsági óvintézkedésekről. Pedig ezek nélkül az akciós vásárlás igen sokba kerülhet.
 

A G DATA arra figyelmeztetett, hogy a fekete péntek – és a közelgő karácsonyi ünnepek – alkalmával megszaporodnak a hamis internetes áruházak. Ezek kevésbé súlyos esetben „csak” silány minőségű terméket szállítanak, rossz esetben viszont bankkártyaadatainkat is ellopják, postafiókunkat pedig levélszeméttel árasztják el.
 
Weboldalak megbízhatósága
 
Tipikus átverési forgatókönyv, hogy a Facebookon találkozunk egy rendkívül kedvezőnek látszó hirdetéssel. A hirdetésre kattintva általában egy vonzó weboldalra lehet eljutni, ahol a kiszemelt áru könnyedén megrendelhető. Ilyenkor minden esetben érdemes ellenőrizni a weboldal hírnevét. Erre léteznek speciális szolgáltatások is, mint a Web of Trust (https://www.mywot.com), de esetenként az is elég lehet, ha a Google-ben rákeresünk az adott webáruház nevére, webcímére. Próbáljunk vásárlói véleményeket találni, olvassunk bele fórumokba. Ha a keresés eredményeként sok panasszal szembesülünk, akkor kétszer is gondoljuk meg a vásárlást.
 
Csak biztonságosan
 
Mind a magyar, mind a külföldi webáruházak esetén érdemes betartani az alapvető biztonsági tanácsokat. Először is a böngésző címsorában keressük az adatforgalom titkosítását jelző https megjelölést (lakat ikont vagy zöld https feliratot), és csak akkor vásároljunk, ha az adatainkat titkosított kapcsolaton keresztül adhatjuk meg. Emellett kizárólag a saját, vírusirtóval védett számítógépünket és otthoni hálózatunkat használjuk fizetésre, ne adjuk meg bankkártyánk adatait más számítógépén vagy internetkávézóban. Ha mobilról vásárolunk, akkor azt is csak a saját készülékünkről tegyük, és csakis biztonságos hálózatból. Ez esetben kerüljük a nyilvános, nem védett WiFi hálózatokat. Nem utolsó sorban pedig vírusirtóból érdemes olyat választani, amely tartalmaz online fizetéseket védő technológiát
 
Vásárlás gyűjtőoldalakról 
 
A népszerű, nemzetközi gyűjtőoldalak közül a legnagyobb az eBay, az Amazon és az AliExpress. Ezek különböző vásárlási garanciákat biztosítanak. Az eBay esetében például, ha más terméket kapunk, mint amit rendeltünk, akkor visszakapjuk a pénzünket, és a visszapostázás költségét is az eladó fizeti. Fizetési szolgáltatóként pedig a PayPal is nyújt bizonyos garanciákat (visszatérítés járhat például, ha rossz terméket kapunk vagy ha a termék a szállítás közben megsérül). Vásárlás során célszerű ezeket a garanciákat is mérlegelni.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség