Fogynak a számítógépes vírusok

A legfrissebb biztonsági felmérések szerint a zsaroló vírusok száma folyamatosan csökken. Sajnos azonban nincs ok a felhőtlen örömre.
 

A Malwarebytes kutatócsoportja kiadta az elmúlt negyedévre vonatkozó összefoglaló jelentését, amelybe jó és rossz hírekből egyaránt jutott.
 
Az elmúlt negyedévben tovább mérséklődött a zsaroló programok száma, legalábbis az egyéni felhasználók körében. Ez egyben azt is jelenti, hogy a fél éve kezdődött csökkenő trend továbbra sem szakadt meg. A kimutatott, több mint 30 százalékos csökkenésből azonban az üzleti felhasználók nem vehettek észre semmit, sőt. Esetükben ugyanis a zsaroló programok mennyisége 27 százalékkal emelkedett. Mindez egyértelműen azt mutatja, hogy a ransomware készítők egyre inkább a cégeket, intézményeket szemelik ki maguknak, és sok esetben célzott támadásokat hajtanak végre. Teszik mindezt azért, mert a szervezetektől nagyobb összegű váltságdíjat remélhetnek, ráadásul a követelt összeget is hamarabb bezsebelhetik, hiszen egy vállalat nem engedheti meg magának, hogy sokáig álljon az IT-rendszere. Nem beszélve azokról az esetekről, amikor például kórházak informatikai infrastruktúrájába kerül be egy ilyen ártalmas szerzemény.
 
Bányászkodás
 
A vírusírók az utóbbi időszakban komoly erőforrásokat áldoztak a kriptopénzek bányászatára alkalmas, nemkívánatos programjaik fejlesztésére és terjesztésére. Az elmúlt negyedévben azonban e tekintetben is megtorpanást tapasztaltak a szakemberek. Míg tavaly októberben 25 millió alkalommal riasztottak a cég biztonsági szoftverei ilyen jellegű károkozók miatt, addig idén márciusban ez a szám 16 millióra adódott. E fronton az üzleti felhasználók is fellélegezhetnek valamelyest, ugyanis esetükben is csökkent a csalók kriptobányászata. Ennek ellenére nem szabad félvállról venni e fenyegetettségeket sem, hiszen a kiberbűnözők pontosan tisztában vannak azzal, hogy a különféle szervezetek kiszolgálóin sokkal komolyabb erőforrásokhoz juthatnak, mint például az otthoni számítógépek megfertőzésével. Ez utóbbiak teljesítménybéli lemaradását az egyéni felhasználók PC-inek nagyobb számú fertőzésével igyekeznek kompenzálni.
 
A legveszélyesebbek...
 
A Malwarebytes egy másik, összefoglaló kimutatást is közzétett. Eszerint az üzleti felhasználók körében a kémprogramok hódítanak a legnagyobb számban, míg az egyéni felhasználók számítógépeit reklámprogramok ostromolják a leggyakrabban. Ebből a szempontból a zsaroló programok a hatodik helyet foglalják el, míg a kriptobányászatra felkészített kártevők a második helyre küzdötték fel magukat mind a vállalati, mind az egyéni felhasználók esetében.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség