Elég finnyásra sikerült a legújabb zsarolóvírus

A vxCrypter nevű zsarolóvírus azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nem bíbelődik a duplikált fájlok titkosításával. Ehelyett szó nélkül törli azokat.
 

A zsarolóvírusok fejlődése továbbra sem állt meg. A vírusírók rendszeresen rukkolnak elő olyan technikákkal, amelyek vagy a korábbiaknál is jobban képesek megkeseríteni a felhasználók életét, vagy "hatékonyabbá" teszik ezeket az ártalmas programokat. A vxCrypter zsarolóvírus legújabb változata elsősorban a rombolás sebességében lépett előre. 

A vxCrypter több biztonsági kutató figyelmét is felkeltette már, akik alaposan szemügyre vették a szerzeményt. Az elemzések során megállapították, hogy ez a károkozó is fájlok titkosításával képes akár helyreállíthatatlan károkat előidézni. A titkosítást követően pedig a váltságdíj követelése sem marad el, amit ez esetben sem célszerű kifizetni az elkövetőknek. 

A gyorsaság a lényeg

A vxCrypter is rendelkezik egy kiterjesztéslistával, amelynek alapján kiválasztja a kódolandó állományokat. A titkosítás során azonban valami olyat is tesz, amit eddig nem igen láthattunk a hasonló célú kártevőktől. A vxCrypter ugyanis minden tönkretett fájlhoz generál egy egyedi, SHA256-alapú hash kódot. Ezt amolyan digitális lenyomatként használja fel a későbbiekben. Az éppen titkosítandó fájl hash kódját összehasonlítja a kódolás során folyamatosan növekvő hash listájával, és amennyiben egyezőséget talál, akkor az adott fájlt nem titkosítja, hanem egyszerűen törli. A készítői ezzel valószínűleg azt akarták elérni, hogy az időigényesebb titkosítást minél gyorsabban elvégezze a kártevőjük. (Először a kutatók azt gondolták, hogy mivel egy fejlesztés alatt álló vírusról van szó, az egy programhibát tartalmaz, de a forráskódból úgy fest, hogy szándékosan beépített funkcióról van szó.)

Egy kis reménysugár

A zsaroló programon végzett újítás némi reményt adhat egyes fájlok megmentéséhez. Az interneten megjelent forráskódrészletek ugyanis arra utalnak, hogy a károkozó nem rendelkezik úgynevezett wipe funkcióval, hanem egyszerű fájltörlést alkalmaz. Ennek következtében - némi szerencsével - fájlhelyreállító szoftverek segítségével elővarázsolhatóvá válhatnak a duplikált fájlok egyes példányai. Ha nem is biztos a siker, de mindenképpen nagyobb eséllyel kecsegtet, mintha a zsarolóvírus titkosított módon felülírná az összes állományt. 

Persze a legjobb védekezési mód a korszerű vírusvédelem alkalmazása, és a rendszeres biztonsági mentés.
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség