Eldurvult a MongoDB elleni hadijárat

Már több mint 33 ezer MongoDB adatbázis esett áldozatául zsaroló programoknak. Rengeteg adat veszett el, miközben a támadások egyre intenzívebbek.
 

A zsaroló programok terjesztői újabb fronton csaptak le. A ransomware-ek készítői felfigyeltek a MongoDB adta lehetőségekre, és nem fájlok, hanem adatok titkosításával próbálnak meg pénzhez jutni. Az áldozataikat megzsarolják, és különböző összegű váltságdíjat követelnek a helyreállításért cserébe. Ugyanakkor az eddigi hírek szerint sok esetben a követelések teljesítése sem segít, és az adatbázisok használhatatlanok maradnak.
 
Az első, célzottan végrehajtott MongoDB elleni ransomware támadásra még decemberben került sor, és nagyon úgy tűnik, hogy a kiberbűnözőknek megjött az étvágyuk. A múlt héten már több mint 10 ezer kompromittált adatbázis volt, míg e hét szerdán ez a szám már meghaladta a 33 ezret. Vagyis egy nagyon komoly kiterjedésű támadássorozatról van szó, amit több kiberbűnözői csoport irányít. A Morrigan becslése szerint eddig legalább 114,5 terabájtnyi adat semmisülhetett meg.
 
A támadások alapját egy jól ismert MongoDB gyengeség adja, ami hibás konfigurálásra vezethető vissza. Ráadásul a védtelenül hagyott adatbázisok interneten elérhető eszközökkel automatizáltan is felderíthetők, ami a széles körű támadásoknak kedvez. A DataBreaches.net információi szerint a legutóbbi áldozatok között már a Princeton Egyetem egyik adatbázisa is szerepel, de egyelőre az intézmény nem kívánta megerősíteni ezeket a híreket, így nem tudni, hogy pontosan mekkora a kár, és milyen adatbázist érinthetett a támadás.
 
A problémát tetézi, hogy a zsaroló programok készítői nem kizárólag adatbázisok tönkretételét végzik, hanem a szerzeményeiket értékesítik is a netes feketepiacon. Például a Kraken Mongodb nevű ransomware C#-ban íródott forráskódjáért 200 dollárnak megfelelő Bitcoint kérnek.
 
A szakemberek hangsúlyozták, hogy ez esetben sem célszerű teljesíteni a követeléseket, mert a fizetés semmire sem jelent garanciát. Sok esetben a váltságdíj kifizetése után sem lehet visszanyerni az adatokat. Jelenleg a legfontosabb a MongoDB adatbázisok védelmének megerősítése, a konfigurációk felülvizsgálata és megfelelő beállítása. Emellett természetesen a biztonsági mentéseket sem szabad elhanyagolni.
 
  1. 3

    A Cisco IOS XE-hez több patch vált elérhetővé.

  2. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  3. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  4. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  5. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  6. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  7. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  8. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  9. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  10. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség