Durvulnak a mobil zsaroló programok

​Az okostelefonok és egyéb mobil készülékek megfertőzésére alkalmas zsaroló programok mennyisége háromszorosára emelkedett az első negyedévben.
 

A Kaspersky Lab az első negyedévre vonatkozó biztonsági jelentésében külön kitért a mobil ransomware alkalmazások kapcsán megfigyelhető trendekre. Sajnos ezek aggasztó képet festenek, ugyanis azt támasztják alá, hogy a zsaroló programok egyre intenzívebben támadják a mobil készülékeket is.
 
A biztonsági cég szerint az első negyedév során több mint háromszorosára emelkedett a mobil ransomware programok mennyisége. A zsarolóvírusok egy jelentős része a Congur családhoz tartozott, de 11 teljesen új ransomware család is felütötte a fejét.
 
A Congur zsarolóvírus elsősorban a készülékek zárolásával, blokkolásával okoz bonyodalmat. Legtöbbször átállítja a készülékek képernyőzárolásra használt kódját, vagy manipulálja a PIN-kódot, majd váltságdíjat követel a használhatatlanná tett, androidos okostelefonokon, táblagépeken.
 
A Congur előretörése ellenére továbbra is a Fusob.H nevű károkozó maradt a legelterjedtebb mobil zsarolóprogram: az áldozatok mintegy felét (45%) ez a szerzemény támadta meg.  Az elindulása után rendszergazdai jogosultságokat próbál szerezni, adatokat (GPS-koordinátákat, telefonkönyvi bejegyzéseket, híváslistákat) gyűjt össze, majd az összes adatot feltölti egy távoli kiszolgálóra. Erről a szerverről esetenként parancsokat is fogad, amelyeket rögtön végrehajt. Ekkor a készülék zárolására is alkalmassá válhat.
 
A mobil zsaroló vírusok továbbra is az Egyesült Államokban okozzák a legtöbb kárt.


Forrás: Kaspersky Lab
 
"A mobil készülékek esetében a zsaroló programok egészen ez év elejéig viszonylag háttérben voltak. Azonban az első negyedévben az okostelefonokat célzó zsaroló támadások száma megnőtt. Ezért a felhasználóknak szem előtt kell tartaniuk, hogy a támadók egyre inkább megpróbálják megakadályozni az adatokhoz való hozzáférést nemcsak a számítógépeken, hanem a mobil készülékeken is" - nyilatkozta Roman Unuchek, a Kaspersky Lab malware elemzője.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség