Az Apple eszközök biztonsága sem százas

Az Apple eszközök terjedésével a vállalat operációs rendszerei is egyre népszerűbbek a kiberbűnözők körében, így nem árt résen lenni.
 

A Symantec által közzétett biztonsági jelentés szerint az Apple eszközök népszerűségének jelentős növekedésével a kiberbűnözők elkezdtek olyan kártevőket fejleszteni, amelyek kifejezetten a vállalat operációs rendszereit támadják. Ennek ellenére az Apple számítógépein használt Mac OS X-et és a mobilplatformokhoz készült iOS-t érintő fenyegetések száma egyelőre jóval alacsonyabb, mint a versenytársaké (a számítógépeken a Windows, a mobilrendszereken pedig az Android). Ugyanakkor a kockázatok fokozódnak. Különösen igaz ez az utolsó 18 hónapra: a Mac OS X-et érintő fenyegetések száma 2014-ben 15%-kal növekedett, az iOS rendszerekkel kapcsolatos fenyegetések száma pedig 2014 és 2015 között megduplázódott. A legnagyobb veszélyben a jailbreakelt készülékek vannak.

A biztonsági szakemberek is nagyobb figyelmet fordítanak az Apple szoftvereinek sebezhetőségeire, különösen amióta tavaly néhány komoly biztonsági hiba napvilágot látott. A zero day típusú támadásokkal kereskedő brókerek is egyre több pénzt fizetnek egy-egy sérülékenységért. 

Fontos megjegyezni, hogy az Apple megoldásait sújtó károkozások már célzott támadásokban is szerepet kaptak. Erre szolgálnak példával a vállalati kémkedéssel foglalkozó Butterfly csoport célzott támadásai, valamint az Operation Pawnstorm csoport iOS eszközöket is megfertőzni képes kártevői. 

Mac OS X

Tavaly emelkedett az OS X rendszerek fertőzöttsége, nagyrészt a grayware programok miatt. Ezek sokszor más alkalmazással együtt kerülnek telepítésre, önmagukban nem okoznak kárt, azonban félrevezethetik a felhasználókat, nem kívánt hirdetéseket jeleníthetnek meg, és adatokat gyűjthetnek az eszközökről. Ezek a programok a 2014 júniusa és 2015 márciusa közötti időszakban voltak felelősek a legtöbb fertőzésért. Az utóbbi hónapokban pedig inkább más típusú (backdoor, trójai, adatlopó) kártevők számának emelkedését láthattuk.

iOS

Az iOS rendszereket fenyegető kártevők száma továbbra is alacsony. 2015-ben hét új fenyegetést fedeztek fel a kutatók (2014-ben hármat). Az operációs rendszert támadó bűnözőknek meg kell találniuk a kártevők telepítéséhez vezető utat, amely még jelentős problémát okoz számukra. Így a károkozók nagy része akkor kerül a mobileszközökre, amikor azokat fertőzött számítógépekkel kötik össze a felhasználók. 

Sérülékenységek

Az OS X sérülékenységek száma viszonylag stabil volt az elmúlt években (évente 39-70 biztonsági rés került napvilágra). Azonban mindez nem vigasztalja azokat, akik a Mac OS X frissítésének elhanyagolása miatt keveredtek különféle incidensekbe. A hibajavítások telepítését az Apple platformjain sem célszerű félvállról venni.

Az iOS sérülékenységek száma viszont folyamatosan emelkedett 2011 és 2014 között: minden évben meghaladta a legfőbb vetélytárs, a Google Android rendszerével kapcsolatban dokumentált hibák számát. Ez a trend tavaly megfordult, és az Android sérülékenységek számosságukat tekintve felülkerekedtek az iOS hibáin.

A Symantec szakembereinek javaslatai a kockázatok csökkentéséhez:

- Alkalmazzuk a legjobb biztonságot nyújtó megoldásokat, és azokat tartsuk naprakészen.
- Rendszeresen frissítsük az operációs rendszerünket és a rajta futó programokat.
- Ha szeretnénk jailbreakelni saját iOS eszközünket, akkor pontosan járjunk utána a művelettel járó kockázatoknak, és legyünk különösen óvatosak a folyamat során. 
- Csak megbízható forrásból származó szoftvereket telepítsünk. 
- Megnyitás nélkül töröljünk minden gyanús - kéretlen, ismeretlen forrásból származó - e-mailt, különösen azokat, amelyek linkeket és csatolmányokat tartalmaznak. 
 
  1. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  2. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  3. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  4. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  5. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  6. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  7. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  8. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  9. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  10. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség