Autólopás fertőzött okostelefonnal

Norvég biztonsági kutatók kidolgoztak egy olyan módszert, amivel feltörhetők és ellophatók a Tesla gépkocsik.
 

Az egyre több elektronikai és informatikai képességekkel felvértezett gépkocsik, nem beszélve az okosautókról, mind vonzóbb kutatási területté válnak a biztonsági szakemberek körében. Ez persze nem véletlen, hiszen az autók fejlődésével egyre több támadási felület nyílik. Már számtalanszor bizonyosodott be, hogy minél több fejlett, automatizált technológiával rendelkezik egy gépkocsi, annál több lehetőséget ad a hackerek kezébe ahhoz, hogy a járműveket manipulálják, rosszabb esetben komoly veszélyhelyzetet idézzenek elő.
 
A biztonsági kutatások a Tesla autóira is kiterjednek. Amennyiben mindez etikus módon történik, akkor annak maga a Tesla is örül oly annyira, hogy korábban már jutalmazási programot is indított. Ennek keretében alapesetben 10 ezer dollárral jutalmazza azokat a fehérkalapos hackereket, akik első kézből számolnak be az autókat, illetve az azokhoz kapcsolódó webes és mobil alkalmazásokat érintő sebezhetőségekről. A norvég Promon cég szakemberei is úgy döntöttek, hogy a Teslára irányítják a figyelmüket, és egy tanulságos hackelési módszert állítottak össze, amivel a járművek ellophatók.
 
A mostani Tesla hackelés kapcsán meg kell említeni, hogy az célzott támadások során juthat szerephez, és a működőképességének számos előfeltétele van. Leginkább hathatós felhasználói közreműködés is szükséges ahhoz, hogy a hackerek sikerrel járjanak. A technika első lépése ugyanis nem más, mint social engineering: a támadónak rá kell vennie a felhasználót arra, hogy letöltsön egy kártékony mobil alkalmazást. Nyilván erre sokféle módszer kínálkozik, de a Promon kutatói a WiFi-vel való visszaélésre tették a voksukat.
 
Drága ebéd
 
A kiválasztott élethelyzetben a hacker egy gyorsétterem közelében foglal helyet, és egy saját WiFi hálózatot hoz létre, majd várja, hogy arra a potenciális áldozatok felcsatlakozzanak. Ekkor egy captive portálon keresztül egy olyan appot reklámoz, amely szerint az étteremben a Tesla tulajok ingyen ebédelhetnek. Amikor a felhasználó a kecsegtető reklámra kattint, akkor a Google Play áruházba kerül, ahonnan letöltheti a vendéglátóhely meghamisított mobil alkalmazását. Ha ezt feltelepíti, és megadja az engedélyeket, akkor a hackerek előtt szabaddá válik az út az autó eltulajdonításához szükséges adatok ellopásához.
 
A Promon kutatói nyilván nem ismertettek minden részletet a támadással kapcsolatban, de annyit elárultak, hogy alapvetően három adatra van szükségük: egy tokenre, egy felhasználónévre és a hozzá tartozó jelszóra. Az (OAuth) token a Tesla mobil alkalmazásához tartozik, és biztosítja, hogy a felhasználónak csak 90 naponta kelljen bejelentkeznie a Tesla szervereire. A gond az, hogy ez a token az androidos készülékeken kódolatlanul, sima szöveges fájlban tárolódik, igaz sandboxolt környezetben. A kutatók szerint azonban az Android valamelyik biztonsági résének kihasználásával, majd rootolással a token megkaparintható, és a Tesla mobil app manipulálható. Ettől kezdve meghatározhatóvá válhat az autó helyzete. A felhasználónév és jelszó birtokában pedig az ajtó kinyitása sem okoz gondot, és aktiválhatóvá válhat a kulcs nélküli indítás, az autó pedig meglovasítható.

 
A Promon kutatói jelenleg is együttműködnek a Teslával a kockázatok csökkentése érdekében, de a biztonsági rések után járó 10 ezer dolláros jutalomban nem igazán reménykedhetnek. Ennek oka, hogy a támadásuk során tulajdonképpen nem fedeztek fel új biztonsági rést a Tesla megoldásaiban. Ehelyett általános módszerekkel ügyeskedtek, ami azért is aggasztó, mert más márkákra nézve is kockázatokat vet fel az eset.
 
"A jelentés és a kutatók videója nem mutat be Tesla-specifikus sebezhetőséget. Amit láttunk az nem más, mint amit sok felhasználó is tud: amennyiben az okostelefont meghackelik, akkor az azon futó alkalmazások többé már nem biztonságosak. A kutatók egy olyan social engineering alapú támadást szemléltettek, amely megtévesztheti az embereket, és kártékony androidos alkalmazások telepítésére veheti rá őket. Majd a készülék és az azon található összes alkalmazás kompromittálhatóvá válhat, beleértve a Tesla appot is. Azt javasoljuk, hogy a felhasználók mindig a legfrissebb mobil operációs rendszert használják" - nyilatkozta a Tesla.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség