70 másodperces hiba veszélyezteti a Linuxot

Egyes Linux operációs rendszerek esetén egy olyan sebezhetőségre derült fény, amely jogosulatlan hozzáférést biztosíthat.
 

Egyelőre megosztja a biztonsági szakértőket, hogy mekkora veszélyt is jelent a az a sebezhetőség, amely a Cryptsetup kapcsán merült fel. Alapvetően azok a rendszerek lehetnek kiszolgáltatottak, amelyeken használatos a háttértár-titkosítás. Ekkor a sérülékenység miatt egy helyi támadó jogosulatlan hozzáférést szerezhet az érintett számítógéphez.
 
A biztonsági hiba kihasználásához fizikai hozzáférésre van szükség annak érdekében, hogy a furcsa támadási technika kifejthesse nem éppen áldásos hatását. Ennek lényege, hogy a LUKS (Linux Unified Setup-on-disk-format) jelszóbekérésekor körülbelül 70 másodpercig nyomva kell tartani az enter billentyűt. Ekkor a hibás összetevő miatt egy parancssori felület (busybox shell) válik elérhetővé. A háttértárak titkosítása ettől még nem szenved csorbát, azokról dekódolatlan adatot nem tud kiolvasni a támadó. Azonban a shell segítségével jogosulatlan műveleteket végre tud hajtani, adott esetben másolatot készíthet a titkosított adatokról.
 
Az első vizsgálatok még arról szóltak, hogy a Debian és az Ubuntu alapú rendszerek érintettek a biztonsági rés által. Azóta kiderült, hogy bizonyos esetekben (Dracut használatakor) az Fedora is sérülékeny, csakúgy mint a kinitram-ot használó rendszerek.
 
Arról egyelőre nincsnek információk, hogy a szükséges hibajavítások, kockázatcsökkentő megoldások mikor válnak elérhetővé. Jó hír viszont, hogy a sérülékenység felfedezői közzétettek egy patch-et, amelynek manuális alkalmazásával könnyen kiküszöbölhető a biztonsági rendellenesség. Emellett egyéb kockázatcsökkentő (workaround) megoldásokat is javasoltak, például a GRUB kapcsán. 
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség