400 új változata jelent meg az androidos zsaroló programnak

​Az androidos SLocker zsaroló program ismét intenzív támadásba lendült. Komoly károkat képes okozni az okostelefonokon és a táblagépeken.
 

Az SLocker az eddig megjelent mobil zsaroló programok közül az egyik legagresszívabban fertőző példány. Először 2016 augusztusában sikerült kimutatni, amikor elsősorban kis- és közepes méretű vállalatok alkalmazottjainak mobil készülékeire igyekezett felkerülni. Aztán viszonylagos csend következett a károkozó terén, mígnem a Wandera biztonsági cég kutatói arra lettek figyelmesek, hogy az SLocker leszármazottjai ismét támadásba lendültek.

A Wandera egy új, gépi tanulásra épülő biztonsági technológia segítségével tudta kimutatni azt, hogy a tavalyról ismert SLocker némi módosítás után ismét veszélyezteti a készülékeket. Méghozzá nem is kis mértékben, ugyanis eddig több mint 400 új variánsát sikerült detektálni. Vagyis a kártevő gyorsan változik főleg a védelmi technológiák megtévesztése érdekében. Elmondható, hogy napjainkban már több mint 3000 különböző változata ismert az ártalmas szerzeménynek.

A kutatók szerint az SLocker variánsai alapvetően csak kisebb mértékben különböznek egymástól. Például más ikonokat hoznak létre, a forráskódjukban más-más függvényneveket használnak, és sok haszontalan, felesleges kóddal próbálják leplezni a valódi károkozásokra alkalmas algoritmusokat. Úgy tűnik, hogy mindez elég ahhoz, hogy sok mobilbiztonsági megoldáson kifogjon a kártevő. 

Az SLocker fertőzött mobil appok révén terjed. Az ártalmatlan alkalmazásoknak álcázott szoftverek telepítése után a háttérben elkezdi titkosítani a felhasználó fájljait, majd zárolja a készüléket. A Tor adta lehetőségek kihasználásával csatlakozik a vezérlőszerveréhez, amelyről adatokat fogad, illetve jelenti a fertőzés megtörténtét. Ezzel párhuzamosan egy régi trükk alapján arról tájékoztatja a felhasználót, hogy a rendőrség zárolta a mobilját, mivel azon illegális tartalmak találhatók. Ennek következtében büntetést kell fizetni. Persze a valóságban ebből semmi sem igaz, mindez csak a megtévesztést, félelemkeltést szolgálja. Sajnos azonban a felhasználói állományok valóban sérülnek. 

Az SLocker ellen megfontolt alkalmazástelepítéssel és mobilbiztonsági alkalmazásokkal lehet védekezni.
 
  1. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  2. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  3. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  4. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  5. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  6. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  8. 4

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  9. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  10. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség