Zsaroló programok: megbosszulja magát a mentések elhanyagolása

A zsaroló, fájlokat használhatatlanná tevő kártékony programok terjedése töretlen. A milliószámra bekövetkező támadások ellen az egyik legfontosabb eszköz a biztonsági mentés.
 

Egyre többen esnek áldozatául a zsaroló vírusoknak, amelyek a fertőzött számítógépeken tárolt fontos adatokat titkosítják, majd váltságdíjat követelnek a dekódoláshoz szükséges információkért. Az elmúlt évben csak a Kaspersky Lab felhasználók ellen több mint 7 millió ilyen támadást kíséreltek meg.

A zsaroló vírusok – nem véletlenül - különleges figyelmet kapnak. A romboló károkozókat a kiberbűnözők folyamatosan változtatják, beleértve a titkosítási sémákat és a kompromittálandó fájlok formátumát is. Ráadásul a zsaroló programok egyszerűbb bevételi forrást jelentenek a csalók számára, hiszen közvetlenül juthatnak pénzhez, legalábbis, ha a felhasználók teljesítik a követeléseiket. Ez esetben ugyanis nem kell foglalkozniuk a lopott adatok felhasználásával, továbbértékesítésével, a felhasználók „saját kezűleg” utalják a pénzt vagy éppen a bitcoinokat.

A kiberbűnözők előnyben részesítik, ha a fizetés Bitcoinnal történik, amely kellő anonimitást biztosít számukra. Ugyanakkor azért az is gyakori, hogy a támadók valós pénznemben is meghatározzák az árat, például amerikai dollárban, euróban vagy rubelben. A biztonsági cég vizsgálatai szerint az adatok visszaállítási költsége otthoni felhasználóknak körülbelül 15 dollárnál kezdődik, de akár a több száz dollárt is elérheti. Vállalati számítógépek megfertőzése esetén a váltságdíj összege az ötszörösére is nőhet. Sőt vannak olyan kiberbűnözők is, akik akár 5000 euró követelésétől sem riadnak vissza.

“Amennyiben a fájlokat titkosították, és nem készült róluk biztonsági másolat, akkor a felhasználónak kevés esélye van arra, hogy visszaszerezze az adatait. A támadónak hibát kell ejtenie, hogy a felhasználó képes legyen a fájl visszaszerzésére – és ez viszonylag ritkán történik meg. Ezért fontos, hogy rendszeresen készítsünk biztonsági másolatokat a fontos adatokról, amelyeket tároljunk a számítógéptől elkülönítve, Azt is javasoljuk, hogy mindig a biztonsági megoldások legfrissebb verziói fussanak a számítógépen” – nyilatkozta Artem Semenchenko, a Kaspersky Lab víruselemzője.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség