Zsarolás mellé egy kis kémkedés is jár

A zsaroló Reveton trójai program készítői újabb trükköt vetettek be. Emiatt ha azt gondoljuk, hogy sikerült megszabadulni a károkozótól, akkor lehet, hogy az csak látszat.
 

A felhasználók megzsarolásától sem visszariadó kártékony programok évek óta részét képezik a számítógépes károkozók világának. Ezek többnyire vagy fájlok titkosításával, használhatatlanná tételével szoktak bosszúságot okozni vagy egész egyszerűen zárolják a rendszereket, majd pénzt követelnek az áldozatul esett PC tulajdonosától. A zsaroló programok közül tavaly egyértelműen a Reveton nevű trójai kapta a legnagyobb figyelmet, nem is alaptalanul. Ez a kártevő sokszor az FBI, a rendőrségek és egyéb hatóságok nevét valamint tekintélyét használta fel arra, hogy csőbe húzza a felhasználókat. A fertőzött rendszereken egy olyan teljes képernyős ablakot jelenített meg, amelyet egyrészt nem lehetett a szokványos módokon bezárni, másrészt az volt olvasható rajta, hogy a számítógépen illegális tartalmak találhatóak, amiért bírságot kell fizetni. Emiatt például az FBI is többször felhívta a figyelmet a csalók trükkjére.

2013-ban sem tágít a károkozó

Nagyon úgy tűnik, hogy 2013 is a Reveton éve lehet, ugyanis a károkozó fejlesztése töretlenül zajlik. Az utóbbi hónapokban több olyan variánsa is felbukkant, amelyek a Windows nyelvi beállításai vagy a számítógép fizikai helye szerint különféle üzenetek megjelenítésére voltak képesek. Ilyenkor nemcsak a megtévesztésre alkalmas szövegek nyelve változott, hanem a trójai által emlegetett hatóságok neve és logója is. Aztán a Microsoft kutatói a napokban egy újabb változatra akadtak, amely az összetett funkcionalitású károkozók sorába emelte a Revetont.


Forrás: Microsoft

Már kémkedik is

A legújabb Reveton trójai az esetek többségében különféle kártékony weboldalakról jut fel a számítógépekre, és szoftveres sérülékenységeket fordít a saját javára. Ehhez a kiberbűnözés körében gyakorta alkalmazott Blackhole eszközkészletet is hadra fogja, amely széles körben használatos alkalmazások ostromlását segíti elő. A Microsoft szerint ezúttal különösen a Java egyik, januárban napvilágra jutott sebezhetősége kerül célkeresztbe.

Amikor az új Reveton felkerül egy számítógépre, akkor először a korábbról már jól ismert műveleteket hajtja végre, aminek eredményeként zárolja a PC-ket, és illegális tartalmakra hivatkozva bírság befizetését követeli. A megjelenített üzeneteket, rendőrségi logókat, stb. egy távoli kiszolgálóról tölti le annak függvényében, hogy a fertőzött rendszer mely országban található. Ezt a számítógéphez tartozó külső IP-cím segítségével kérdezi le. A letöltött információkat egy %APPDATA%\[véletlenszerű karakterek].pad állományba tárolja le.

A trójai ezúttal is igyekszik megnehezíteni az ablakának bezárását, illetve a fájljainak eltávolítását. Nem teszi lehetővé az ablakok közötti váltást, és a Windows egyes segédprogramjainak elindítását. Ha mégis sikerül eltávolítani a károkozót a számítógépről, akkor az sajnos még csak egy felületi kezelésnek számít. Ennek az az oka, hogy miközben a Reveton a felhasználót bosszantja a különféle zsaroló üzeneteivel, aközben interneten keresztül letölt egy kémprogramot. Ez pedig teljesen függetlenül kezd ténykedni a Revetontól, vagyis, ha a vírusirtás nem teljes körű, akkor további problémák jelentkezhetnek.


Kísérteties hasonlóságok a kémkedésre alkalmas Fareit.A, Karagany.A és Reveton.B trójai programok kódjában - Forrás: Microsoft

A Reveton által terjesztett kémprogram kifejezetten jelszólopásra specializálódott. Különös érdeklődést mutat fájlletöltők, FTP-kliensek, online játékok, chat programok, levelezőszoftverek használata során megadott felhasználónevek és jelszavak iránt. Emellett folyamatosan naplózza a billentyűleütéseket, és az összegyűjtött információkat rendszeresen kiszivárogtatja.

Védekezési lehetőségek

A Reveton és más hasonló kártékony programok elleni védekezésben nagyon fontos szerepet kell kapniuk a naprakész víruskeresőknek. Emellett azonban az operációs rendszer és a szoftverek rendszeres frissítéséről is gondoskodni kell. Célszerű biztonsági mentéseket készíteni, amik egy esetleges helyreállítás során igencsak jól jöhetnek. Természetesen most is elmondható, hogy megfontolt internetezéssel nagyon sok kellemetlenséget lehet megelőzni.
 
  1. 4

    A Cico az IP telefonjaihoz három hibát javító frissítést tett közzé.

  2. 4

    Az ArobaOS-hez fontos biztonsgi frissítés érkezett.

  3. 3

    A Google egy veszélyes biztonsági rést foltozott be a ChromeOS-en.

  4. 4

    A Google két veszélyes hibát orvosolt Chrome böngészőben.

  5. 4

    A SonicWall két sebezhetőséget javított a GMS kapcsán.

  6. 4

    A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz fontos frissítéseket tett közzé.

  7. 4

    A QNAP számos sebezhetőséget szüntetett meg a NAS adattárolói kapcsán.

  8. 4

    A Microsoft fejlesztői három biztonsági résről számoltak be az Edge kapcsán.

  9. 3

    A TinyMCE kapcsán XSS-hibákra derült fény.

  10. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség