Vírustoplista: a nagy visszatérők hódítanak

Az ESET májusi vírustoplistája a nagy visszatérésekről szól. Már eltemetett vírusok kerültek ismét a legfertőzőbb kártékony programok közé.
 

Egy 2010-es kártevő tért vissza a listára a VMProtect.AAA képében. Ez a trójai bemásolja magát a System32, a Temp, illetve a Windows mappába, ahol különböző DLL állományokat hoz létre. Ezek automatikus lefuttatásáról úgy gondoskodik, hogy a regisztrációs adatbázisba új bejegyzéseket hoz létre. Emellett egyes esetekben Windows-os szolgáltatásokat is létrehoz. Amikor ezzel végez, akkor különböző hálózati portokon hátsó kaput nyit, melyen keresztül távoli weboldalakhoz csatlakozik, és a háttérben fájlokat tölt le. 

Még egy visszatérő 

Az áprilisban eltemetett Autorun vírus sem adta fel a küzdelmet, és sajnos bizonyította szívósságát, hiszen ismét bekerült a TOP 10-be. A nemrég felbukkanó ConvertAd reklámprogram is beleerősített, a korábbi kilencedik pozíció helyett már az ötödik helyet foglalja el. Az adware program célja kéretlen reklámok letöltése és megjelenítése a számítógépeken. 

Az ESET több millió felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2015. májusában a következő 10 károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 16,3 százalékáért. 


Az ESET Radar Report legutóbbi kiadásában ezúttal többek közt arról esik szó, hogy minden különleges esemény, természeti katasztrófa hírét felhasználják a számítógépes csalók. Emlékezetes lehet, hogy a Storm Worm kártevőnek is innen eredt az elnevezése. A 2010-es izlandi vulkánkitörés is megkapta a maga kártevős próbálkozásait, csakúgy, ahogy a Sandy hurrikán kapcsán is megjelentek különféle átverések, fertőzések, hamis adománygyűjtések. 

Ezúttal a nepáli földrengést használják ki a bűnözők: kártevős oldalak, kémprogramos linkek szerepelnek szenzációs felvételeket ígérő álhírekben, az állítólagos jótékonysági gyűjtés kapcsán terjesztett kéretlen üzenetekben. Ez utóbbi csalási forma miatt érdemes alaposan utánanézni, rákérdezni az adományt gyűjtő szervezetre, mielőtt támogatnánk azt. 
 
  1. 4

    Az IBM a QRadar SIEM-ben egy kritikus biztonsági hibát javított.

  2. 4

    A LibreOffice-hoz egy biztonsági javítás vált elérhetővé.

  3. 4

    A Google ismét súlyos sérülékenységeket szüntetett meg a Chrome böngészőben.

  4. 4

    Az SAP kiadta a májusi biztonsági frissítéseit.

  5. 4

    Az Adobe egy tucat sebezhetőséget orvosolt a PDF-kezelő alkalmazásai kapcsán.

  6. 4

    Az Adobe Illustrator három sebezhetőség miatt kapott frissítést.

  7. 4

    A VMware fontos hibajavításokat adott ki a Workstation és a Fusion megoldásaihoz.

  8. 4

    Az Apple kiadta a mobil operációs rendszereinek legújabb biztonsági javításait.

  9. 4

    Jelentős biztonsági frissítés érkezett a macOS operációs rendszerhez.

  10. 4

    Elérhetővé váltak a Windows májusi frissítései.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség