Vírusok fosztogatják a bankautomatákat

A bankautomaták sem mentesek a biztonsági résektől. Ezt pedig a kiberbűnözők egyre gyakrabban használják ki, hogy gyorsan pénzhez juthassanak.
 

Sok éven át a bankok és az ügyfelek rémálmai voltak a skimmer technikák. Ezek azt a célt szolgálták, illetve szolgálják még napjainkban is, hogy a lehetőségekhez mérten a legkisebb feltünéssel manipulálhatóvá tegyék az ATM-eket, és ilyen módon adatlopáshoz járuljanak hozzá. 

Ahogy a kiberbűnözők módszerei fejlődnek, úgy merülnek fel újabb és újabb kockázati tényezők az ATM-ek kapcsán is. 2014-ben a Kaspersky Lab szakértői felfedezték fel a Tyupkint, az ATM-vírusok egyik legelterjedtebb képviselőjét. 2015-ben pedig a Carbanak banda nyomára bukkantak, amely egyebek mellett egyes banki rendszerek feltörésével volt képes az ATM-ek kompromittálására. Most úgy tűnik, hogy mindez csak a jéghegy csúcsát jelentette. 

Annak érdekében, hogy feltérképezzék az ATM-ekkel kapcsolatos legégetőbb biztonsági problémákat, a Kaspersky Lab behatolásteszteléssel foglalkozó specialistái egy átfogó, nemzetközi szintű kutatást végeztek. Ennek eredményeként a szakértők bebizonyították, hogy számos biztonsági hiányosság segíti az ATM-ek elleni támadásokat. 

A kockázati tényezők közül az egyik legfontosabb, hogy gyakorta az ATM-ekben található számítógépek régi operációs rendszereket - például a Windows XP-t - futtatják. Ez sebezhetővé teszi a berendezéseket a vírusfertőzésekkel és az egyéb fenyegetettségekkel szemben. Ha pedig egy vírus sikeresen megfertőz egy ATM-et, akkor akár korlátlan ellenőrzést szerezhet felette, és megfigyelheti vagy manipulálhatja annak működését. A biztonsági kutatók szerint akár az az eshetőség is előfordulhat, hogy a malware egész egyszerűen a támadók kezébe szórja a bankautomatában lévő pénzt. 


Nem is kell vírus

A Kaspersky Lab kutatói arra is rávilágítottak, hogy a bűnözőknek nem mindig kell rosszindulatú programot használniuk a céljaik eléréséhez. Ez elsősorban azért lehetséges, mert a fizikai védelem hiánya az ATM-ek viszonylag gyakori problémája. Nem egy esetben az ATM-eket úgy gyártják és telepítik, hogy nagyobb nehézségek nélkül hozzá lehet férni a bennük lévő számítógéphez, vagy ahhoz a kábelhez, amellyel csatlakoznak az informatikai hálózathoz. Ha pedig a fizikai hozzáférés adott, akkor a csalók speciálisan programozott mikroszámítógépeket telepíthetnek az ATM-ekbe, amik aztán már távoli elérést biztosítanak számukra. 


Az ATM-ek és a feldolgozó központ közötti kapcsolatot sokféleképpen lehet védeni. Például VPN-nel, SSL/TLS titkosítással, tűzfallal és ezek kombinációjával. A Kaspersky Lab felmérése szerint azonban a kellő szintű óvintézkedéseket nem mindig alkalmazzák a pénzintézetek. De az is előfordul, hogy sokféle védelmi megoldást vetnek be, viszont azokat nem megfelelően konfigurálják. amivel szintén újabb biztonsági rések jönnek létre. 


"Annak ellenére, hogy a gyártók egyre komolyabb biztonságtechnikával ellátott ATM-eket fejlesztenek, nagyon sok bank továbbra is a régi, és számos biztonsági hiányosságot tartalmazó készülékeket használja. Ez ma a valóság, ami a bankoknak és az ügyfeleiknek óriási pénzügyi veszteségeket okoz. Szerintünk ennek az okozója az a tévhit, hogy a kiberbűnözőket csak az interneten bankolók elleni támadások érdeklik. Ez részben igaz, de egyre inkább az ATM-ek elleni akciókra fókuszálnak, mivel az ilyen készülékek elleni, közvetlen támadások nagymértékben lerövidítik a bűnözők készpénzhez jutási folyamatát" - mondta Olga Kochetova, a Kaspersky Lab Penetration Testing részlegének biztonsági szakértője. A szakember szerint egyes bankoknak nagyobb hangsúlyt kellene helyezniük az ATM-ek esetében alkalmazandó titkosításra, integritásellenőrzésre, a hozzáférések szigorúbb szabályozására és az adatkommunikáció védelmére.
 
  1. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  2. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  3. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  4. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  5. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

  6. 3

    Fél tucat biztonsági javítás érkezett a Moodle-hoz.

  7. 4

    Egyre intenzívebben használják ki a támadók az Apache Struts biztonsági hibáját.

  8. 4

    A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.

  9. 4

    A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.

  10. 4

    Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség