Virtualizációval a mobilbiztonságért
A mobil eszközmenedzsment megoldások piacára jelentős hatást gyakorolhat a mobil virtualizációs technológiák várható elterjedése.
Napjainkban a mobilbiztonság egyik alappillérét a mobil eszközmenedzsment (MDM – Mobile Device Management) rendszerek adják, amelyek segítségével a sokszor igen heterogén hordozható készülékek, okostelefonok és táblagépek központi felügyelet alá vonhatók, és megfelelő policy-k segítségével kontrollálhatók. Az MDM-eszközök fontos képességei közé tartozik a távoli zárolás és adattörlés, amivel az illetéktelen kezekbe került készülékeken tárolt bizalmas adatok kiszivárgása előzhető meg. Sok MDM-megoldás azonban nem nyújt teljes körű védelmet abból a szempontból, hogy a vállalati és a magán adatok nem szeparálhatóak el egymástól, ami adatvédelmi és adatbiztonsági aggályokat vet fel. Különösen mostanság, amikor a BYOD (Bring Your Own Device) trendek, vagyis magánkészülékek üzleti célokra történő használata egyre többször kerül előtérbe. Így aztán az MDM-piac mellett bőven akad még hely új megoldásoknak. A Forrester Research a nagy változások előszelét a mobil virtualizációban látja.
A Forrester a 2013-ra vonatkozó mobilbiztonsági előrejelzésében nagy hangsúlyt helyezett a mobil virtualizációs technológiák fejlődésére, amelyek a jövőben jelentősen befolyásolhatják az eszközmenedzsment termékek piaci szereplését. A virtualizáció hordozható készülékeken való terjedését elsősorban az fogja ösztönözni, hogy a vállalatok az eddigieknél hatékonyabban akarják elkülöníteni a céges és a magánjellegű adatokat.
„Egyre több és több informatikai szakember mondja azt, hogy nem akarja menedzselni a munkavállalók által birtokolt eszközöket. Emiatt pedig az olyan technológiák, mint amilyen a mobil VDI (Virtual Desktop Infrastructure), a konténerek, az alkalmazások izolálása és az eszközvirtualizáció egyre gyakrabban merülnek fel az adatszeparálás eszközeiként" - mondta Chenxi Wang, a Forrester elemzője. A szakember azonban azt is hozzátette, hogy ezek a megoldások jelenleg még sok esetben rombolják a felhasználói élményt, ami egyelőre gátat szab a terjedésüknek.

VMware Horizon Mobile
A Forrester szerint tavaly már elkezdtek megjeleni azok a mobilvirtualizációs megoldások, amelyek szabályalapú kontrollok felállítását tették lehetővé a vállalati alkalmazások tekintetében, azonban ezek a termékek igazán idén teljesedhetnek ki. Ezen a területen megjelenő innovációk valószínűleg azt fogják eredményezni, hogy a vállalatok az MDM-termékekre fordítható kiadásaik egy részét átcsoportosítják a mobil virtualizációra.
A kutatók az MDM-eszközök gyártóinak azt javasolták, hogy próbáljanak a kis- és közepes méretű vállalatok felé fordulni, akár a mobilszolgáltatók bevonásával. Eközben azonban folyamatosan szem előtt kell tartaniuk, hogy ha nem fejlesztik a megfelelő irányba a termékeiket, akkor az jelentős veszteségekhez vezethet. Könnyen elképzelhető, hogy a jövőben az MDM-megoldások mind több virtualizációs technológiával fognak kiegészülni.
Natív alkalmazások helyett irány a webes világ
A Forrester az összefoglalójában kitért a mobil alkalmazások jövőjére is. Az előrejelzések azt mutatják, hogy a vállalati környezetekben egyre inkább a HTML5 alapú alkalmazások terjedhetnek el a natív szoftverek helyett. Ez ugyanis a fejlesztések szempontjából egyszerűbb és olcsóbb megoldást jelent. A HTML5 mellett szól az is, hogy a webalapú szolgáltatások a cloud computing terjedésével a mobilokon is egyre gyakrabban ütik majd fel a fejüket. Ugyanakkor az egyéni felhasználók körében továbbra is a "hagyományos" mobil alkalmazások lesznek a népszerűbbek.
-
A OpenVPN Server sérülékenysége szolgáltatásmegtagadási támadásokat idézhet elő.
-
A Next.js kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.
-
A Trend Micro Deep Security biztonsági hibajavításokat kapott.
-
A VMware Aria Operations sebezhetősége jogosultsági szint emelést tesz lehetővé.
-
A Google Chrome ismét jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Canon egyes nyomtatódriverei kapcsán három biztonsági hibára derült fény.
-
A Draytek két biztonsági hibáról számolt be egyes routerei kapcsán.
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.
-
Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat