Vigyázat: hamis mobil alkalmazások terjednek

A csalók biztonsági cégek nevével is visszaélnek, amikor hamis, teljesen haszontalan programokat próbálnak eladni az alkalmazásboltokban. Érdemes jól megnézni, hogy mire költjük a pénzünket.
 

A hamis alkalmazások a Windows-os világ jól ismert szereplői. Elsősorban ál-antivírusok formájában kezdtek széles körben terjedni, de különféle rendszeroptimalizáló és egyéb segédprogramok képében is felbukkantak már. A hamis vírusirtók egy látszólagos rendszerellenőrzés után teljesen alaptalanul azt jelzik a felhasználónak, hogy a számítógépe tucatnyi vírussal fertőződött meg, és a vírusirtáshoz meg kell vásárolni a program teljes értékű változatát. A valóságban azonban a szoftver árának kifizetése után sem változik semmi, mivel az alkalmazás így is, úgy is haszontalan marad.

Mobilra fel!

A hamis szoftverek egy ideje már az Android alkalmazások körében is letették névjegyüket, igaz korántsem olyan mennyiségben, mint ahogy korábban a Windows-os társaik. Ennek ellenére közbe-közbe még a viszonylag erőteljesebben ellenőrzött, hivatalos Google Play-re is kikerülnek ilyen programok. Jó példa minderre az a Virus Shield nevű szoftver, amelyet a Google áprilisban tiltott le az áruházában, mivel kiderült, hogy a program egy ál-antivírus, ami semmi más célt nem szolgál, mint a felhasználók megtévesztését, és a pénztárcák kiürítését. Amire azonban erre fény derült, addigra a programot a felhasználók már több mint tízezer példányban vásárolták meg, fejenként 3,99 dollárért. A Google egyébként igyekezett jóvá tenni azt, hogy átcsúszott az ellenőrzésén az alkalmazás, és a Virus Shield vásárlóinak pénzvisszafizetést, valamint plusz 5 dollárt ajánlott fel, amit a Google Play-en lehetett levásárolni.

Itt a folytatás

A történet még korántsem ért véget, ugyanis a Kaspersky Lab kutatói újabb gyanús alkalmazásokra lettek figyelmesek, ráadásul már nemcsak a Google Play-en. A biztonsági szakértők a Windows Phone Store tanulmányázásakor azt vették észre, hogy egy Kaspersky Mobile nevű szoftver került az áruházba, miközben a Kaspersky eddig még ki sem adott Windows Phone kompatibilis alkalmazást. Amikor kíváncsiságtól vezérelve letöltötték a programot, és azt ellenőrzött körülmények között elindították, akkor azt tapasztalták, hogy a szoftver egy víruskeresést szimulál, sőt még egy külön heurisztikus ellenőrzést is végez. Ez azonban mind csak mondvacsinált vizsgálat, ami semmi más célt nem szolgál, mint hogy a felhasználó ne fogjon gyanút, miután 4 dollárért megvásárolta a programot. 


A hamis biztonsági alkalmazás oldala - Forrás: Kaspersky Lab

A vizsgálatok kiterjesztése után bebizonyosodott, hogy a Kaspersky nevével visszaélő csalások más fejlesztőcégeket sem kímélnek. A Windows Phone Store-ban ugyanis megvásárolható volt hamis Avira, Mozilla, Google és Apple szoftver is. Többek között lehetett kapni pár dollárért Chrome, Internet Explorer, Safari és Opera böngészőt is.


Ez itt mind hamis - Forrás: Kaspersky Lab

A Windows-os okostelefonok mellett azért az elkövetők az androidos készülékek tulajdonosairól sem feledkeztek meg, és a Virus Shield mintájára elérhetővé tettek egy Kaspersky Anti-Virus 2014 nevű szoftvert okostelefonokhoz és táblagépekhez. Ennek leírását az eredeti Kaspersky Internet Security for Android alkalmazás hivatalos weboldaláról másolták le. Ezzel pedig ismét csak megtévesztő módon sikerült prezentálniuk a haszontalan programjukat, immár sokadik alkalommal. 


Hivatalosan nem létezik mobil Kaspersky Anti-Virus 2014 nevű alkalmazás! 
Forrás: Kaspersky Lab

Mohó csalók, pesszimista szakértő

Roman Unuchek, a Kaspersky Lab biztonsági szakértője szerint a mostani esetek furcsasága, hogy a csalók - az eddigiektől eltérően - nem ingyenesen kínálták a nemkívánatos alkalmazásaikat, hanem rögtön pénzt kértek azokért. Vagyis nem várták meg még feltelepítik a szoftvert a felhasználók, hanem rögtön anyagi haszonra akartak szert tenni. A szakember szerint az ilyen jellegű csalások a jövőben egyre több problémát fognak okozni, ráadásul nem is könnyű a védekezés, különösen nem az áruházak mögött meghúzódó, automatizált védelmi technológiákkal. Ezért a felhasználóknak is résen kell lenniük, és jól meggondolni, hogy milyen programot telepítenek a készülékeikre, és még inkább, hogy milyen szoftverért fizetnek. A biztonsági alkalmazások esetén érdemes mindig a gyártók oldalairól elindulni, és előbb ott szemrevételezni a valódi szoftvereket. 
 
  1. 4

    Az SAP kiadta a novemberi biztonsági frissítéseit.

  2. 4

    Az Adobe egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget szüntetett meg a Photoshopban.

  3. 4

    Az Adobe InDesign kapcsán hat sérülékenységre derült fény.

  4. 4

    Az Adobe a kereskedelmi platformjaihoz egy fontos frissítést tett letölthetővé.

  5. 4

    Kilenc biztonsági javítás vált elérhetővé az Adobe Illustratorhoz.

  6. 4

    A novemberi hibajavító kedden újabb fontos frissítésekkel gyarapodott a Windows.

  7. 4

    Hat biztonsági frissítést kapott az Office szoftvercsomag.

  8. 4

    A Microsoft az SQL Serverhez 31 patch-et tett letölthetővé.

  9. 3

    A Microsoft Exchange Serveren egy biztonsági rés vált befoltozhatóvá.

  10. 4

    A Veeam Backup Enterprise Manager egy veszélyes biztonsági hibát tartalmaz.

Partnerhírek
Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

​NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET

Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba.

hirdetés
Közösség