Viberből lop képeket egy androidos károkozó

Egy kártékony mobil alkalmazás a felhasználók Viber képeire és videóira pályázik. Ezeket egytől egyig az adattolvajok kezébe juttatja.
 

A Viber népszerűsége folyamatosan emelkedik a felhasználók körében. A legfrissebb adatok szerint a Viber alkalmazás Android kompatibilis kiadását már több mint 500 millió alkalommal telepítették az okostelefonok, illetve táblagépek tulajdonosai a Google Play webhelyről. Így aztán nem csoda, hogy a kiberbűnözők is felfigyeltek e nagy népszerűségre, és megpróbálják célkeresztbe állítani ezt a felhasználói tábort. Sajnos úgy tűnik, hogy nem is sikertelenül, hiszen a legújabb szerzeményük minden védelmi vonalon átjutott, és valóban alkalmas volt értékes fájlok eltulajdonítására.
 
A kártékony mobil alkalmazás elsőként a Symantec kutatóinak szúrt szemet akkor, amikor a Beaver Gang Counter nevű szoftvert tanulmányozták. Ez az app elsősorban a játékos kedvű felhasználók érdeklődését kelthette fel, különösen azokét, akik a kártyajátékokat sem vetik meg. Amikor a felhasználó letöltötte és feltelepítette a programot, akkor az látszólag semmiféle ártalmas műveletet nem hajtott végre, teljes körűen ellátta az ígért funkciókat. Azonban a háttérben egészen furcsa dolgok történtek. Az alkalmazás ugyanis elkezdte feltérképezni a mobil készülék fájlrendszerét, és megvizsgálta, hogy azon megtalálhatók-e a Viber alkalmazás mappái. Amennyiben azokban talált kép- és videofájlokat, akkor kapcsolódott egy távoli kiszolgálóhoz, és elkezdte feltölteni az állományokat.


Forrás: Symantec
 
Áthatolt a védelmen, mint kés a vajon
 
A Beaver Gang Counter veszélyét jelentősen fokozza, hogy az képes volt megkerülni a Google Play mögött meghúzódó védelmi arzenált, vagyis a Google nem tudta időben kiszűrni a kártékony programot, így az mindenki számára elérhetővé vált. A károkozó ezt elsősorban az egyre többször alkalmazott, úgynevezett time-delayed technikával érte el. Ez a gyakorlatban annyit jelentett, hogy az alkalmazás adatszivárogtatásra alkalmas összetevője nem aktivizálódott rögtön a telepítés után, hanem csak várakozott. Csak akkor lépett működésbe, amikor a készüléken megtalálta a Viber könyvtárát és a számára érdekes állományokat. Ellenkező esetben az app nem hajtott végre semmiféle káros tevékenységet.


Forrás: Symantec
 
A Symantec szerint a mostani eset azt mutatja, hogy már a fényképek, videók is nagy érdeklődésre tartanak számot a kiberbűnözők berkein belül. Eddig ilyen jellegű adatlopások elsősorban a hírességeket sújtották, de mostanában már minden felhasználónak számolnia kell ezzel a kockázattal is. Így aztán a megfontolt alkalmazástelepítés és a mobilbiztonsági szoftverek használata még inkább fontossá vált.
 
  1. 3

    A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.

  2. 3

    Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.

  3. 3

    A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.

  4. 3

    A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.

  5. 4

    A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.

  6. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

  7. 4

    16 biztonsági hibajavítás érkezett a Moodle-hoz.

  8. 3

    A Zulip Server egy biztonsági hibát tartalmaz.

  9. 3

    A HAProxy kapcsán egy biztonsági rés került napvilágra.

  10. 3

    A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség