Vállalati biztonság: hírnév és megfelelőség

A biztonságért felelős vállalati vezetők körében a legtöbb aggodalmat a szoftveres sérülékenységek, a kártékony programok valamint a mobil eszközök által jelentett kockázatok váltják ki.
 

Az (ISC)2 biztonsági szervezet egy átfogó felmérést készített a vállalatokat érintő aktuális védelmi trendekkel kapcsolatban. A kutatása során középvezetőket, biztonsági szakértőket, auditorokat, mérnököket kérdezett meg arról, hogy miként vélekednek napjaink legmarkánsabb kockázati tényezőiről, és azokat miként igyekeznek kezelni. A több mint 12 ezer válasz kiértékelése után elég pontos kép rajzolódott ki arról, hogy milyen biztonsági nehézségekkel kell nap mint nap szembe nézni.

A kutatók először mindjárt arra voltak kíváncsiak, hogy a megkérdezett szakemberek mely fenyegetettségeket tartják a leginkább aggasztónak. Az ilyen módon kialakuló "toplista" élére a szoftveres sérülékenységek kerültek. A második helyet a kártékony programok, míg a harmadikat a mobil eszközök által felszínre hozott problémák foglalták el. Közvetlenül ezek után következtek a belső (alkalmazottak által véletlenül vagy szándékosan elkövetett) biztonsági incidensek, míg ötödikként a feketekalapos hackerek "futottak be".


A legveszélyesebbnek ítélt kockázati tényezők - Forrás: (ISC)2

A kutatók szerint a szoftveres sérülékenységek ilyen magas kockázatértékelésének egyik magyarázata az lehet, hogy e fenyegetettségek ellen sokszor csak reaktív módon lehet fellépni, hiszen nem egy esetben csak azután derül fény a biztonsági résekre, hogy az első exploitok megjelennek. Emiatt ugyanakkor elkezdett felértékelődni azon technológiák szerepe, amelyek például viselkedésalapú elemzésekkel próbálják kiszűrni a különböző anomáliákat.

A hírnév az első

A felmérés következő pontjában a megkérdezetteknek arra kellett választ adniuk, hogy a védelmi intézkedések meghozatalakor milyen prioritásokat vesznek figyelembe. Kiderült, hogy a legtöbben a vállalatuk hírnevének megőrzését tartják a leglényegesebbnek. Ezt követően a megfelelőségi kérdések kerülnek előtérbe, mind a jogszabályi, mind az iparági előírások tekintetében. A harmadik legfontosabb prioritásnak az üzletmenet-folytonosság biztosítása, fenntartása számít. A prioritási sorban mindezek után következik az ügyfelek bizalmas adatainak megőrzése.


Prioritások - Forrás: (ISC)2

W. Hord Tipton, az (ISC)2 igazgatója úgy látja, hogy napjainkban a biztonsági vezetők körében megfigyelhető döntéshozatalt nagymértékben nehezíti, hogy sokféle prioritási szempontot kell figyelembe venniük, miközben számos fronton nehezedik rájuk nyomás. Gyakran szembesülnek azzal, hogy a komplex fenyegetettségek miatt nem lehet egy-egy felmerülő kérdésre egyszerű választ adni.

Védelmi eszközök

A felmérésben résztvevők olyan kérdéseket is kaptak, amelyek a védelmi eszközök használatára vonatkoztak. Ezekből kiderült, hogy a válaszadók véleménye szerint a leghatékonyabb biztonsági megoldásoknak a hálózati monitorozó technológiák, a behatolásmegelőzők, a webbiztonsági alkalmazások, a policy menedzsment és audit eszközök, valamint az azonosságkezelő szoftverek számítanak.


A leghatásosabb védelmi eszközök - Forrás: (ISC)2

Hiányos mobilbiztonság

Az (ISC)2 kutatása természetesen a mobilbiztonságra is kiterjedt. Kiderült, hogy a legtöbben titkosítással próbálják védeni a mobil készülékeken tárolt adatokat. Az adatkapcsolatok szempontjából pedig előtérbe kerül a VPN (Virtual Private Network). Az alkalmazott mobilbiztonsági eszközök közül a legnépszerűbbeknek a távoli zárolást vagy adattörlést lehetővé tevő megoldások, valamint az MDM (Mobile Device Management) eszközök számítanak. Ugyanakkor megállapítható, hogy a szervezeteknek mindössze körülbelül a fele képes arra, hogy egy biztonsági incidens során valóban hatékonyan kontrollálja a történteket, és például távolról elérhetetlenné tegye a bizalmas információkat.


Mobilbiztonsági intézkedések - Forrás: (ISC)2

"Teljesen világos, hogy a biztonsági vezetőknek kihívások egész sorával kell szembe nézniük, amiken nem lehet egyetlen módszertannal vagy megoldással felülkerekedni" - nyilatkozta William Stewart, a Booz Allen Hamilton alelnöke. Majd hozzátette, hogy komoly akadályt jelenthet az, ha a szervezetek az üzleti és az informatikai prioritásaikat nem tudják összehangolni, és azokat a folyamatosan változó fenyegetettségekhez igazítani. Ezért a vezetőknek arra kellene fókuszálniuk, hogy minél hatékonyabban rangsorolják a kritikus értékeket, és minél szorosabban működjenek együtt a szervezet más vezetőivel.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség