Tönkretett fájlokkal zsarol a Gpcoder trójai

A Gpcoder.H trójai titkosítja az általa megfertőzött számítógépeken tárolt fájlokat, majd pénzt követel az állományok helyreállításáért.
 

A Gpcoder.H trójai azon kártékony programok sorába tartozik, amelyek a felhasználók megzsarolásával próbálják pénzhez juttatni a terjesztőiket. A Gpcoder ráadásul azon példányok számát gyarapítja, amelyek a háttérben komoly károkozásokra képesek. A trójai ugyanis a legnépszerűbb fájlformátumok szinte mindegyikének esetében képes elvégezni a nemkívánatos tevékenységét, ami ezúttal nem más, mint a fájltikosítás. A károkozó ilyen módon használhatatlanná tudja tenni a dokumentumokat, az adatbázisokat, a táblázatokat, a képeket, a multimédiás állományokat, stb.

Az Isidor Biztonsági Központ jelentése szerint a Gpcoder.H egy teljes képernyős ablakban jeleníti meg a követeléseit, miközben zárolja a PC-t. Pontosabban csak azon funkciók használatát teszi lehetővé, amelyek a követeléseinek teljesítéséhez (például az online fizetéshez) szükségesek.

A trójai a megjelenített üzenetében azt állítja, hogy a titkosításhoz használt kulcs egy távoli szerveren található, amelyről egy idő után törölni fogják azt. Ezért arra hívja fel a felhasználó figyelmét, hogy mihamarabb fizessen, mert csak így juthat hozzá a dekódoláshoz szükséges adatokhoz. A valóságban azonban ebből mindössze annyi igaz, hogy rengeteg fájl válik használhatatlanná, amelyek helyreállítása komoly nehézségekbe ütközhet. Ezért a naprakészen tartott víruskeresők mellett érdemes figyelmet fordítani a rendszeres biztonsági mentésekre is.

 
  1. 4

    Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.

  2. 3

    A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.

  3. 3

    A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.

  4. 4

    Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.

  5. 4

    Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.

  6. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  7. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  8. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  9. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

  10. 4

    Számos biztonsági javítás érkezett a Foxit PDF-kezelő szoftverekhez.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség