Tönkretett fájlokkal zsarol a Gpcoder trójai

A Gpcoder.H trójai titkosítja az általa megfertőzött számítógépeken tárolt fájlokat, majd pénzt követel az állományok helyreállításáért.
 

A Gpcoder.H trójai azon kártékony programok sorába tartozik, amelyek a felhasználók megzsarolásával próbálják pénzhez juttatni a terjesztőiket. A Gpcoder ráadásul azon példányok számát gyarapítja, amelyek a háttérben komoly károkozásokra képesek. A trójai ugyanis a legnépszerűbb fájlformátumok szinte mindegyikének esetében képes elvégezni a nemkívánatos tevékenységét, ami ezúttal nem más, mint a fájltikosítás. A károkozó ilyen módon használhatatlanná tudja tenni a dokumentumokat, az adatbázisokat, a táblázatokat, a képeket, a multimédiás állományokat, stb.

Az Isidor Biztonsági Központ jelentése szerint a Gpcoder.H egy teljes képernyős ablakban jeleníti meg a követeléseit, miközben zárolja a PC-t. Pontosabban csak azon funkciók használatát teszi lehetővé, amelyek a követeléseinek teljesítéséhez (például az online fizetéshez) szükségesek.

A trójai a megjelenített üzenetében azt állítja, hogy a titkosításhoz használt kulcs egy távoli szerveren található, amelyről egy idő után törölni fogják azt. Ezért arra hívja fel a felhasználó figyelmét, hogy mihamarabb fizessen, mert csak így juthat hozzá a dekódoláshoz szükséges adatokhoz. A valóságban azonban ebből mindössze annyi igaz, hogy rengeteg fájl válik használhatatlanná, amelyek helyreállítása komoly nehézségekbe ütközhet. Ezért a naprakészen tartott víruskeresők mellett érdemes figyelmet fordítani a rendszeres biztonsági mentésekre is.

 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség