Sokan szeretnék a telefongyilkos funkciót

Ismét terítékre került a telefonok elkallódásából származó károk csökkentését szolgáló zárolási funkció. Egy felmérés szerint ezzel összességében több milliárd dollárt lehetne megspórolni.
 

Az Egyesült Államokban már egy ideje megy a huzavona a szolgáltatók, a politikusok és az érdekképviseletek között egy olyan funkció bevezetését illetően, amely lehetőséget adna arra, hogy az elkallódott, eltulajdonított mobil készülékeket véglegesen lehessen zárolni, használhatatlanná tenni. Vagyis, ha egy tolvaj megkaparint egy okostelefont, és azt a jogos tulajdonosa a szolgáltatójánál letiltatja, akkor a mobil véglegesen működésképtelenné válik, így a tolvaj nem tud hasznot húzni a készülék eladásából. Erre találták ki az úgynevezett "kill switch" funkciót, amelynek bevezetését egyre többen szorgalmazzák, mind a szakértők, mind a felhasználók körében.

A Creighton Egyetem kutatói (a ResearchNow céggel közösen) egy felmérést készítettek arról, hogy az amerikai felhasználók miként vélekednek a kill switch-ről. Kiderült, hogy a megkérdezettek 99 százaléka szerint a mobilszolgáltatóknak lehetőséget kellene biztosítaniuk arra, hogy a telefonokat le lehessen tiltani, ha azokat ellopják. 83 százalékuk úgy gondolja, hogy a kill switch segíthetné a telefonlopások visszaszorítását. 93 százalékuk pedig ezt a lehetőséget ingyen várná el a szolgáltatójától.

William Duckworth egyetemi professzor meglepetésének adott hangot a felmérés eredményeinek értékelésekor, ugyanis nem számított arra, hogy a kill switch ekkora támogatást élvez a felhasználók körében. Ugyanakkor, ha azt nézzük, hogy mekkora közvetlen és közvetett károkat, kiadásokat okoznak a lopások, akkor mégsem olyan meglepő, hogy sokan változtatásokat sürgetnek.

Duckworth becslése szerint az Egyesült Államokban évente körülbelül 580 millió dollárt költenek az emberek arra, hogy az eltulajdonított készülékek helyett újat vegyenek. Emellett 4,8 milliárd dollárt áldoznak a mobil eszközök biztosítására. A professzor számításai szerint hathatós intézkedésekkel az 580 milliós összeg nagy része lefaragható lenne, míg a biztosítási kiadások körülbelül felére apadhatnának a lopások kockázatának csökkenése miatt.

Mit gondolnak a szolgáltatók?

A mobil szolgáltatók és gyártók érdekeit képviselő CTIA szervezet úgy látja, hogy a kill switch funkció széles körű bevezetése komoly kockázatokat vet fel, és esetenként több hátrányt jelentene, mint amennyi előnyt biztosítani tudna. A szervezet elsősorban azzal indokolta az álláspontját, hogy e technológiával akár a kiberbűnözők is visszaélhetnek, akik a készülékek jogosulatlan zárolásával komoly fennakadásokat okozhatnak. Nyilvánvalóan ehhez számos információ birtokába kell kerülniük, de mivel egy általánosan alkalmazott technológiáról lenne szó, ezért elég lenne a legkisebb adatszivárgás ahhoz, hogy széles körű támadások legyenek indíthatók. Ha például egy szolgáltatótól kikerülnének azok az adatok, speciális SMS-üzenetek, stb., amik révén egy-egy készülék zárolható, akkor attól kezdve a biztonsági eljárás előnyei a visszájukra fordulnának. "Még ha technológiai szempontból meg is valósítható a fejlesztés, a végleges zárolást biztosító kill switch nagyon komoly kockázatokat hordoz" - vélekedett a CTIA.

A szervezet úgy gondolja, hogy az ilyen jellegű védelmi megoldásokat nem a mobilok szintjén kell bevezetni, hanem sokkal inkább hálózatszintű intézkedésekre van szükség. Emellett azt is mérlegelni kell, hogy a végleges zárolás a készülékek jogos tulajdonosai számára is problémát okozhat, hiszen ha egy ilyen módon használhatatlanná tett okostelefon mégis előkerül, akkor az még segélyhívások kezdeményezésére sem lesz alkalmas.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség