Senkit sem kímélnek a kiberkémek
A biztonsági incidensek tekintetében az adatlopásra törekvő támadások valamint a kiberkémkedések viszik a pálmát. Minden szervezet informatikai rendszere potenciális célpontnak tekinthető.A Verizon kiadta a legfrissebb, "Data Breach Investigations Report 2013" címet viselő jelentését, amelyben az elmúlt időszakban bekövetkező biztonsági incidenseket vette górcső alá. A statisztikai adatok valamint a mindennapi tapasztalatok alapján egy olyan tanulmányt igyekezett összeállítani, amely átfogó képet ad a különféle biztonsági eseményekről, azok bekövetkezésének okairól, mikéntjéről, és nem utolsó sorban áttekintést ad a kiberbűnözés valamint a kiberkémkedés kapcsán megfigyelhető trendekről.
A biztonsági cég szerint 2012-ben az adatbiztonsági incidensek 75 százaléka egyértelműen pénzügyi, anyagi motivációk által vezérelt akciókra volt visszavezethető. A támadások második leggyakoribb okának pedig a kiberkémkedés számított, amelyek egy részét különböző államokhoz lehetett kötni. Ugyanakkor a kémkedő elkövetők viszonylag gyakran kerestek minősített információkat, üzleti titkokat és technológiai leírásokat is.
A méret nem számít
A Verizon szakemberei hangsúlyozták, hogy manapság már nemcsak a nagyobb vállalatok, szervezetek vannak veszélyben, hanem a kisebb cégek is. Az adatbiztonsági incidensek 37 százaléka pénzügyi intézmények körében következett be, de nem sokkal maradtak le ebből a szempontból a kereskedelemmel, a gyártással és a szállítmányozással foglalkozó vállalatok sem. A hálózati támadások tekintetében pedig különösen sok probléma merült fel a kereskedelmi szektorban.
Forrás: Verizon
"Az adatszivárgások növekvő száma ellenére a legtöbb szervezet még mindig nem érzi úgy, hogy a kiberkémkedés hatással lehet rá. Sajnos azonban a kiberkémkedés többé már nemcsak a legnagyobb vállalatok számára jelent problémát, hanem kicsiket-nagyokat egyaránt érint" - nyilatkozta Steve Brannon, a Verizon RISK Team elemzője. Majd hozzátette, hogy ugyan a méret már nem számít, az egyes szektorokat, iparágakat azért nem egyforma mértékben sújtja a kémkedés.
A támadások forrása
Az adatokat veszélyeztető támadások 92 százaléka kívülről fenyegeti a szervezeteket. A külső támadók végezhetik a tevékenységüket csoportosan, jól szervezett formában, de önálló akciók is bekövetkezhetnek, például korábban elbocsátott alkalmazottak által. A belső elkövetők pedig gyakran olyan bizalmas információk iránt mutatnak túlzott érdeklődést, amelyek a konkurencia számára értéket képviselhetnek.
Forrás: Verizon
Támadási módszerek
A biztonsági incidensek 78 százaléka egyszerű technikák révén következik be, vagyis nagyon sokszor az elkövetőknek nincs szükségük különösebben kifinomult módszerek bevetésére. A hálózatokon keresztül megvalósuló támadások 76 százaléka a lopott vagy gyenge jelszavak által jelentett biztonsági réseket használja ki. Az esetek 40 százalékában valamilyen kártékony program, míg 29 százalékban a social engineering is szerepet kap.
A Verizon szerint további jelentős probléma, hogy a célpontba került szervezetek sokszor csak nagyon későn veszik észre az incidenseket. Az eddig vizsgált események 66 százalékára csak hónapokkal vagy akár évekkel később derült fény, mint ahogy azok ténylegesen bekövetkeztek.
-
A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.
-
Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.
-
A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.
-
Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.
-
A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.
-
A Palo Alto PAN-OS egy kritikus veszélyességű sebezhetőséget tartalmaz.
-
Az Apache Tomecat három sérülékenység miatt kapott frissítést.
-
A Fortinet számos hibajavítást adott ki a hálózatbiztonság megoldásaihoz.
-
A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz egy biztonsági frissítést tett elérhetővé.
-
Az SAP kiadta a novemberi biztonsági frissítéseit.
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.