Sebezhető a Safari böngésző

A Safari webböngésző egy olyan sérülékenységet rejt, amelynek kihasználásával teljes mértékben átvehetővé válhat az uralom az érintett számítógépek felett.
 

A biztonság világában nem telik el úgy nap, hogy valamely webböngészővel kapcsolatban ne merülnének fel problémák. Ugyanakkor az Apple által fejlesztett Safariról viszonylag kevesebb ilyen jellegű hír szokta felütni a fejét. Ezt sokan azzal magyarázzák, hogy ez az alkalmazás a legnagyobb riválisaihoz képest korántsem annyira elterjedt - különösen a Windows-os környezetekben nem -, ezért a kiberbűnözésnek nem éri meg különösebben nagy erőfeszítéseket tenni a benne rejlő esetleges sérülékenységek kiaknázására. Ugyanakkor közbe-közbe azért előjönnek olyan sebezhetőségei a szoftvernek, amelyek mégiscsak óvintézkedéseket követelnek meg.

A Rapid7 szakemberei az elmúlt napokban egy érdekes biztonsági rést vizsgáltak, amely minden olyan Mac OS X és Windows alapú számítógépet kiszolgáltatottá tehet, amelyeken a Safari is megtalálható. A probléma forrását a weboldalak lementésére, tárolására szolgáló, úgynevezett webarchive fájlok jelentik, amelyek feldolgozásába hiba csúszott. Amikor a felhasználó megnyit egy ilyen állományt, akkor a támadók számára jogosulatlan műveletvégrehajtásra nyílhat lehetőség.

A biztonsági cég tájékoztatása szerint a sérülékenység kihasználásához már egy Metasploit modul is elérhető, aminek révén legalább ötféle támadástípus tesztelhető, demonstrálható. Így például lehetőség van adatlopásra, adatfeltöltésre, jelszavak lementésére és billentyűzetfigyelés révén történő kémkedésre is.


A Rapid7 közölte, hogy az Apple egyelőre nem tulajdonított különösebb jelentőséget a sérülékenységnek, és egyelőre nem lehet tudni, hogy azt egyáltalán orvosolja-e. A fejlesztők szerint ugyanis a webarchive fájlok kapcsán feltárt rendellenesség kockázatát jelentősen csökkenti az a tény, hogy a hiba kihasználásához a támadónak előbb rá kell vennie a felhasználót arra, hogy egy ilyen, speciálisan összeállított fájlt megnyisson a Safari segítségével. A Rapid7 szerint viszont ez veszélyes hozzáállás az Apple részéről, hiszen a webarchive formátum elég elterjedt és hasznos, tehát a potenciális károkozások lehetősége mindenképpen adott.

A biztonsági szakemberek a javítások esetleges megjelenéséig azt javasolták, hogy mindenki körültekintően bánjon a webarchive fájlokkal, és csak megbízható forrásból származó állományokat nyisson meg.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség