Reménysugár: menthetők lehetnek a titkosított fájlok
Hatóságok és biztonsági cégek összehangolt munkájának köszönhetően egy hírhedt zsaroló program által okozott rombolás vált felszámolhatóvá.
A Kaspersky Lab a CoinVault nevű zsaroló program első változatát 2014 májusában fedezte fel. Ez a károkozó is arról vált ismertté, hogy a fertőzött számítógépeken titkosította az értékes állományokat (dokumentumokat, képeket, adatbázisokat stb.), majd váltságdíjat követelt az áldozatul eső felhasználóktól a dekódoló kulcsokért.
A CoinVaulttal támadó kiberbűnözők több tízezer számítógépet próbáltak megfertőzni világszerte. A legtöbb áldozat Hollandiában, Németországban, az Egyesült Államokban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban volt. Összesen 108 ország felhasználói érintettek az ügyben. A bűnözők legalább 1500 Windows alapú számítógépet tudtak kompromittálni.

Nagy szükség volt az összehangolt munkára
Már tavaly látszott, hogy a CoinVault terjedésének megfékezése, illetve a károk nagyságának csökkentése érdekében összefogásra van szükség a hatóságok, valamint a biztonsági cégek, szervezetek között. Az utóbbiak részletes elemzésekkel, technikai információkkal látták el a hatóságokat, aminek mára kézzelfogható eredményei lettek.
A holland ügyszség szerezte meg a dekódoló kulcsokat a CoinVault vezérlőszervereiről. Szeptemberben pedig a holland rendőrség tartóztatott le két férfit a zsaroló program terjesztésének gyanújával. Ezekkel a letartóztatásokkal és azzal a ténnyel, hogy az utolsó kulcsokat is kinyerték a szerverekről, végre elérkezett az ideje annak, hogy lezáruljon a CoinVault támadások ügye.
"A CoinVault története véget ért: az áldozatok hozzájuthatnak fájljaikhoz. A károkozó mögött álló kiberbűnözőket pedig elfogták, köszönhetően a holland rendőrség, a Kaspersky Lab és a Panda Security együttműködésének. A CoinVault nyomozás azért is egyedülálló, mert képesek voltunk az összes kulcsot letölteni. Kemény munkával megszüntettük egy kiberbűnözői csoport teljes üzleti tevékenységét" - mondta Jornt van der Wiel, a Kaspersky Lab globális kutató és elemző csoportjának biztonsági szakértője.
A dekódoló kulcsok adatbázisa és a Kaspersky Lab által kifejlesztett dekódoló alkalmazás a következő weboldalon érhető el ingyenesen: https://noransom.kaspersky.com. Itt a Bitcryptor program ellenszere is megtalálható.
Ne bízzuk el magunkat!
A mostani sikeres fellépés sajnos korántsem vetett véget a zsaroló programok terjedésének. A CoinVaulton kívül még rengeteg, hasonló célokat dédelgető, sokkal intenzívebben terjedő kártékony program van jelen az interneten. Ezért az óvintézkedések nagyon fontosak. A naprakészen tartott víruskeresők mellett rendszeres biztonsági mentéseket kell készíteni, amelyeket a számítógépektől elzártan kell tárolni, hogy szükség esetén elővehetők legyenek, és a helyreállítás megtörténhessen.
-
A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.
-
Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.
-
Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.
-
Az Apache Traffic Server több biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Juniper számos sérülékenységet szüntetett meg a Junos OS-ben.
-
Az Oracle kiadta a Database Server legújabb biztonsági frissítését.
-
A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági frissítést adott ki.
-
A Palo Alto több frissítést is kiadott a PAN-OS-hez.
-
A GitLab fejlesztői öt biztonsági hibáról adtak ki tájékoztatást.
-
Az Adobe öt hibajavítást készített a kereskedelmi platformjaihoz.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat