Régi ismerős tűnt fel a vírusok toplistáján

Egy olyan vírus került vissza a számítógépes károkozók toplistájára, amelynek már nagyon régen ki kellett volna halnia.
 

Az ESET júniusban is összeállította a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy napjainkban mely kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. 

Az első nyári hónapban a mezőny élére a Bundpil nevű féreg lépett, amely különösen veszélyes, hiszen külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes: a meghajtókról mind a futtatható, mind pedig a mentéseket tartalmazó (backup) állományokat törölheti.

Aggasztó hír, hogy az Autorun vírus újra visszatért. A már lassan nyolc éves kártevő elleni védekezéshez minden adott lenne, hiszen a javítófoltok letöltése és futtatása mellett egy naprakész vírusirtó használata elegendő lehetne. Azonban szemlátomást ezek az alapvető biztonsági rétegek még mindig sokak számítógépéről hiányoznak. 

További érdekesség, hogy ebben a hónapban három különféle Agent trójai is szerepel a toplistán. Az Agent trójai család tagjai különféle ártalmas parancsokat fűznek össze, és futtatnak le észrevétlenül a háttérben. 

Mint az közismert, a vírusírók és a védelmi szoftverek készítői között folyamatos harc dúl, és amíg a rossz oldal naponta igyekszik olyan új variánsokat gyártani, amelyeket ideig-óráig nem észlelnek a vírusirtók, addig eközben az antivírus laborokban versenyt futva az idővel folyamatosan dolgozzák fel a legújabb vírusok mintáit. Ebben a küzdelemben, ha összesített információk alapján megszületik egy-egy generikus felismerés, az nagyban növelheti az észlelési hatékonyságot a jövőbeni változatokkal szemben. Ezért e területre a fejlesztők nagy hangsúlyt fektetnek.

A toplista

Az ESET több millió felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2015 júniusában a következő tíz károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 18 százalékáért:

 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség