Pokémon Go-nak álcázott zsarolóvírus terjed a neten

​Ismét a Pokémon GO népszerűségét igyekeznek kihasználni a vírusírók. Zsaroló programot terjesztenek a játék ismertségének kiaknázásával.
 

Az idei nyár nagy slágere kétségtelenül a Pokémon GO volt. A kiberbűnözés egy percig sem hezitált, hogy a felfokozott hangulatot kihasználja, és a felhasználók megtévesztésével károkat okozzon. Alapvetően kétféle módszert alkalmaztak a csalók. Kezdetben a játék nevének felhasználásával olyan mobil alkalmazásokat készítettek, amelyek egyebek mellett adatokat loptak az okostelefonokról, táblagépekről. Később pedig a csalások az asztali számítógépekre is átterjedtek. Ez esetekben általában olyan fertőzött fájlok terjesztése zajlott, amelyek szintén a Pokémon GO nevet kapták. Ezt a trükköt vetették be a DetoxCrypto nevű zsaroló program készítői is.
 
A DetoxCrypto az internetes feketepiacon már elérhető, és akár olyanok is hadra foghatják, akik nem rendelkeznek különösebb informatikai szakértelemmel. A Bleeping Computer vizsgálatai szerint a károkozó több összetevőből épül fel, de ezek mindegyikéhez hozzá lehet jutni az alvilági fórumokon.
 
Az alapmodult egy olyan fájl hordozza, amelynek kicsomagolását követően egy MicrosoftHost.exe nevű fájl, egy audióállomány és egy háttérkép kerül a rendszerre. A MicrosoftHost.exe segítségével a kártevő a kompromittált számítógépen felkutatja a MySQL és az MSSQL folyamatokat. Amennyiben talál ilyet, akkor azt rögtön leállítja. Ezt követően nekilát a fájlok titkosításának, amelyhez AES-algoritmusokat használ. A tönkretett állományok nevét – sok más hasonló kártevőtől ellentétben - nem módosítja. Arra buzdítja a felhasználót, hogy egy megadott e-mail címre írjon egy levelet, és a válaszban fogja megkapni a teendők listáját.


Ilyen az átváltozott Asztal - Forrás: Bleeping Computer
 
A DetoxCryptohoz tartozó másik futtatható állomány Calipso.exe vagy Pokemongo.exe néven tűnt fel. És ezzel el is érkeztünk a pokémonos csalásokhoz, hiszen ha egy játékos számítógépén egy Pokemongo.exe folyamat indul el, akkor valószínűleg nem fog különösebben gyanakodni. E fájl is fontos szerepet játszik a teljes károkozásban, hiszen ez változtatja meg a Windows Asztalának háttérképét, és az audió fájl lejátszásával "szóban" is közli a követeléseket. Ráadásul szintén ezzel lehet a dekódolást, azaz a helyreállítást elvégezni, legalábbis akkor, ha a zsarolók ehhez a szükséges jelszót, kódot megküldik. Erre pedig semmi garancia nincs, így a váltságdíj kifizetése nem javasolt. Ellenben nagyon fontos a naprakész vírusvédelem, illetve a pótolhatatlan fájlok rendszeres mentése.


Kulcsra vár a dekódoló alkalmazás - Forrás: Bleeping Computer
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség