Pénzt köpködnek a fertőzött bankautomaták
Egy újabb bankautomatákat fertőző vírus látott napvilágot, amely csak arra vár, hogy az összes pénzt a csalók kezébe szórhassa.
A bankautomaták megannyi támadással szemben kell, hogy állják a sarat. A lehetőségekhez képest épp úgy meg kell birkózniuk a fizikai rongálással járó károkozásokkal, mint a logikai (szoftveres) úton elkövetett nemkívánatos eseményekkel.
A kiberbűnözők sokféle módszert alkalmaznak a banki adatok megszerzéséhez, illetve a bankszámlák lemellesztéséhez. A leggyakrabban adatlopásra alkalmas kártékony programokat vetnek be, amelyek nem egy esetben bank- és hitelkártyák elfogadására alkalmas terminálokra is felkerülnek, így a kártyás fizetések alkalmával azonnal képesek kiszivárogtatni az értékes információkat. Ennél azonban egyszerűbb számukra, ha odamennek egy ATM-hez, megnyomnak pár gombot, és a bankautomata szó nélkül kiadja a benne található összes pénzt. Ez utóbbit segíti elő a nemrégen felfedezett GreenDispenser nevű kártevő.
A GreenDispenser korántsem az első olyan kártékony program, amely bankautomatákat szemel ki magának. Emlékezhetünk a 2013-ban Mexikóban felbukkant Ploutus trójaira, vagy a tavaly debütált Tyupkin nevű malware-re, amely több tucat automatára került fel elsősorban Kelet-Európában. (A GreenDispenser trójai leginkább a Tyupkinra hasonlít, de annál azért már fejlettebb módszereket alkalmaz.)

Az új kártevőt először a Proofpoint biztonsági kutatói fülelték le. A vizsgálatuk során megállapították, hogy a malware elsősorban Mexikóban terjed, de viszonylag egyszerűen átalakítható olyan módon, hogy a világ bármely más régiójában megállja a helyét. A GreenDispenser az úgynevezett XFS (eXtensions for Financial Services) architektúrának megfelelően került kialakításra, ami egy széles körben elterjedt technológia az ATM-ek világában. Ez egy olyan köztesréteget biztosít, amelyen keresztül a szoftverek elérhetik a bankautomata különféle hardveres összetevőt, így például a PIN-kód megadására szolgáló billentyűzetet, illetve a bankjegyek kezeléséért, kiadásáért felelős komponenseket is.
Prémium előfizetéssel!
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat