Sicontact Kft.

Telefonszám: +36 (1) 346 7052
E-mail: info@sicontact.hu
Web: www.eset.hu

Vészbook: az online fenyegetettség melegágya

Biztonsági tippek és összefoglaló a Facebook csalásokról, vírusokról és átverésekről.

A bűnözők logikája azonos és örökérvényű. A zsebtolvaj is a tömött közlekedési járműveken dolgozik, és az online támadó is a legnépszerűbb közösségi oldalakon gyűjti áldozatait. Míg régen a torrent és pornó oldalakat tették leginkább felelőssé az internetes csalások, átverések és vírusok terjedéséért, manapság ezek jelentős része már kifejezetten a Facebook felületére specializálódott, így érve el a lehető legnagyobb tömeget. Az ESET biztonságtechnológiai szakértői körüljárták a témát. Milyen veszélyeket rejt magában a közösségi oldalak használata, és mit tehetünk a biztonságunk érdekében? A vállalat tegnap bejelentett ingyenes programjának, az ESET Social Media Scanner legújabb verziójának köszönhetően egyszerűbb és hatékonyabb lehet a védelem a Facebook és Twitter fiókunkban is.
 
Az elmúlt időszakban jelentősen megnövekedett a közösségi oldalak népszerűségének és a megosztásoknak köszönhetően, a gyors terjedési mechanizmusát kihasználó átverések és csalások száma. A legutóbbi, február elején elterjedt piros karikás tartalmat ígérő videóra való kattintáskor például a lejátszónk frissítését kérik egy felugró figyelmeztetésben, de aki rákattint, a frissítés helyett egyből egy kártékony programmal fertőzi meg a gépét és Facebook profilját. Ez automatikusan újra posztolja a bejegyzést, így biztosítva a program terjedését. Pár nap alatt több mint százezer felhasználót sikerült átverni, áll a BBC cikkében.
 
„Az internetes bűnözők kihasználják az emberek kíváncsiságát és mindig aktuális és népszerű tartalmakat kínálva verik át a felhasználókat. A mostani felnőtt tartalom mellett a tavalyi évben több esetben is sikerrel próbálták az aktuális eseményeket felhasználni a terjedés érdekében, elég csak a malajziai utasszállító-gép katasztrófájához, vagy Schumacher balesetéhez és Robin Williams halálához kapcsolódó átverésekre gondolni. Az ESET statisztikái alapján a közösségi oldalakon is van különbség, a többség által használt Facebookon például háromszor több gyanús tartalommal találkozhatunk a Twitterhez képest. ” – mondta el Béres Péter, a Sicontact Kft., az ESET magyarországi disztribútorának vezető IT tanácsadója. „A legtöbb ilyen típusú átverés kis odafigyeléssel megelőzhető, így az ezek okozta kellemetlenségek minimalizálhatók. Sok esetben csak különböző SPAM oldalak próbálják ezek segítségével begyűjteni a felhasználók e-mail címét, de egyre gyakrabban már a számítógépeket is veszélyeztető kártékony, úgynevezett trójai programok is terjednek ilyen úton.” – tette hozzá a biztonsági szakértő.
 
Az ESET biztonsági tippjei a közösségi hálózatok tudatos használatához:
  • A közösségi oldalakon se adjunk ki olyan információt vagy képet magunkról, amelyet az életben sem mondanánk el mindenkinek
  • Csak megbízható forrásból származó, ellenőrzött információkat osszunk meg adatlapunkon
  • Sose higgyük el, ha a Facebookon egy kéretlen link valami meghökkentőt ígér! Ne dőljünk be, bármit is ígérnek egy lájkért, és látatlanban előre ne lájkoljunk, ne osszunk meg semmit! Ha bármit telepítenünk kellene ahhoz, hogy megnézzünk egy videót, ne tegyük!
  • A közösségi profilunkat is ellenőrizzük biztonsági szoftverek segítségével, például használhatjuk az ESET Social Media Scanner alkalmazását
  • Időközönként nézzük át és ellenőrizzük az adatbiztonsági „privacy” beállításokat 

Azonnali biztonság gombnyomásra

Az ESET Social Media Scanner tegnap bejelentett legújabb verziója továbbfejlesztett funkcióival ellenőrzi a Facebook idővonalon megjelenő posztokat, híreket és a felhasználó üzeneteit is, illetve a Twitteren a követők által közzétett üzeneteket, hogy azok ne tehessenek kárt a felhasználók gépében. A könnyedebb és átláthatóbb használat érdekében megújult szövegezéssel és képi világgal elérhető alkalmazás már e-mailben is értesíti a felhasználót, amennyiben káros tartalmat talált az adatlapján. Az alkalmazást több mint 150 ezer személy használja a közösségi oldalakon, és segítségével már 28 ezer rosszindulatú vagy káros hivatkozást sikerült kiszűrni. A megújult ESET Social Media Scanner automatikusan frissül illetve elérhető a my.eset.com és socialmediascanner.eset.com oldalon vagy a Facebook alkalmazáson keresztül, valamint közvetlenül az ESET otthoni megoldásaiban.

A megoldásról bővebben: http://www.eset.hu/social_media_scanner_2015
Az oldalt partnerünk szerkeszti, annak tartalmáért felelősséget nem vállalunk!