Ön szemezett már okostelefonnal? Nemsokára fog...

A Fujitsu egy nagyon érdekes biztonsági technológiával rukkolt elő, amely az okostelefonok világába is elhozza az írisz alapú hitelesítést. Ha beválik, akkor kényelmesebbé és biztonságosabbá teheti a mobilozást.
 

A Fujitsu egyre nagyobb hangsúlyt helyez azon alternatív azonosítási technológiákra, amelyek egyrészt kiküszöbölik a jelszavak, PIN-kódok gyengeségeit, másrészt kényelmes használatot tesznek lehetővé. E tekintetben a vállalat tavaly egy notebookokba építhető, tenyér erezetének vizsgálatára épülő hitelesítési eljárással hívta fel magára a figyelmet. Ennek segítségével tulajdonképpen érintés nélkül azonosíthatják magukat a felhasználók, akár az operációs rendszerbe, akár a különféle alkalmazásokba, szolgáltatásokba való bejelentkezések során.


A Fujitsu kutatói azonban nem ültek a babérjaikon, hiszen a notebookos megoldásuk után szó szerint szemügyre vették azt, hogy az okostelefonok esetében milyen előremutató azonosítási eljárásokat lehetne alkalmazni. Maradtak a biometriánál, de eltérően például az Apple és még néhány egyéb mobilgyártó cégtől, nem az ujjlenyomatokra tették a voksukat, hanem az írisz alapú ellenérzésekre szavaztak. Az elmúlt időszak fejlesztései ezen elképzelések mentén zajlottak, és az első eredmények mostanra váltak kézzelfoghatóvá.

A 2015-ös MWC-re (Mobile World Congress) sok újdonsággal érkeztek a gyártók, és elsősorban az új készülékek kerültek rivaldafénybe. Mobilbiztonsági szempontból azonban a Fujitsu standjára is érdemes volt ellátogatni, hiszen ott lehetett először megtekinteni azt az új, írisz alapú azonosítási technológiát, amelynek működése a felhasználók szempontjából valóban egyszerű: rövid ideig szemezni kell a telefonnal, amely elvégzi a hitelesítést.


A Fujitsu technológiájának lényege, hogy a telefon bal felső sarkában helyet kap egy infra LED, míg a másik sarkában egy infra kamera. A prototípus esetében a "hardver" súlya kevesebb, mint 1 grammra adódott, vagyis mind méret, mind súly szempontjából könnyedén integrálható (lesz) az okostelefonokba. Ha a felhasználó a jövőben egy ilyen készüléket vásárol, akkor először be kell tanítania azt, hasonlóan az ujjlenyomat-felismerés konfigurálásához. Az e fajta regisztrációkor azonban nem ujjakkal kell megérinteni a telefon gombját, hanem a tekintetet a kijelzőre kell szegezni, amelyen animált körök mozognak. Rövid idő alatt a kis kamerán keresztül a készülék leképezi az íriszazonosításhoz szükséges mintázatot, amelyet eltárol. (A Fujitsu - nyilván adatvédelmi megfontolásból - hangsúlyozta, hogy a mintákból készülő digitális kódsor soha nem hagyja el az okostelefont.) A letárolt minta alapján már megtörténhet az azonosítás, amelynek során szintén nincs más teendő, mint ránézni a telefonra, amely kevesebb mint egy másodperc alatt elvégzi az ellenőrzést.


Forrás: Fujitsu

A biometrikus eljárások esetében mindig kulcsfontosságú kérdés, hogy azok milyen pontossággal és megbízhatósággal képesek ellátni a feladatukat. A Fujitsu közleménye szerint az új technológia jelenleg átlagosan 100 ezer azonosításból egyszer téved. A minél pontosabb működésről egyébként nem a vállalat saját fejlesztésű szoftvere gondoskodik, ugyanis az algoritmusok a kaliforniai székhelyű Delta ID-től származnak. A hírek szerint ezek az algoritmusok arra is lehetőséget adnak, hogy a felhasználó azonosítása szemüveg vagy kontaktlencse viselése esetén is megtörténhessen.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy az írisz alapú biometrikus hitelesítés pontosan mikor és milyen formában jelenhet meg a mindennapok okostelefonjaiban. Egyelőre Takuya Kitamura, a vállalat képviselője annyit árult el, hogy jelenleg is dolgoznak azokon a technológiákon, amelyek az újdonságot nemcsak az egyéni, hanem a vállalati felhasználók körében is bevethetővé teszik, és kiegészíthetik az eddigi ujjlenyomatokra, illetve a tenyér erezetének ellenőrzésére hagyatkozó eljárásokat. Mindezek megjelenésére azonban akár még egy évet is várni kell.
 
  1. 2

    Az Apple iTunes for Windows szoftverhez egy biztonsági frissítés érkezett.

  2. 4

    A Microsoft Edge webböngésző két sebezhetőség miatt szorul frissítésre.

  3. 4

    A Fortinet egy súlyos sebezhetőségről számolt be.

  4. 3

    Az Adobe egy biztonsági hibát javított a ColdFusionben.

  5. 4

    Az Adobe két sebezhetőségről számolt be a Premiere Pro kapcsán.

  6. 4

    Az Adobe Lightroom egy fontos frissítést kapott.

  7. 3

    Az Adobe 46 biztonsági rést foltozott be az Experience Manageren.

  8. 4

    A Windows ismét jelentős mennyiségű hibajavítást kapott.

  9. 4

    A Microsoft egy biztonsági javítást tett letölthetővé az Exchange Serverhez.

  10. 4

    A Microsoft egy sérülékenységről számolt be az Office kapcsán.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség