Nem remekelnek a víruskeresők

Az egyik biztonsági cég meglehetősen lehangoló eredményeket tett közzé a vírusvédelmi megoldások teljesítményét illetően. A webes vírusokat a legnehezebb megzabolázni.
 

A Palo Alto Networks legfrissebb felmérése szerint a számítógépes vírusok világában az elmúlt időszakban is tovább folytatódott az átrendeződés. Ez elsősorban a kártékony programok által alkalmazott terjedési mechanizmusokban figyelhető meg. Míg régebben az elsőszámú vírushordozóknak az elektronikus levelek számítottak, addig manapság ez már koránt sincs így. A legfrissebb elemzések szerint - amelyek a biztonsági cég ezer ügyfelétől származó statisztikai adatokra épülnek - kijelenthető, hogy napjainkban a webes vírusok járulnak hozzá a legtöbb fertőzéshez.

A kártékony programok 68 százaléka internetezés, webböngészés során kerül fel a számítógépekre. Ezzel szemben az e-mailek útján gondokat okozó vírusok aránya 25 százalékra adódott. Még nagyobb a kontraszt a két terjedési mechanizmus között, ha kizárólag az ismeretlen károkozókat vizsgáljuk. Ekkor ugyanis az derül ki, hogy a hagyományos (szignatúraalapú) víruskeresés során láthatatlan, ismeretlen kártevők 90 százaléka weben terjed, míg e-mailekben mindössze 2 százalékuk lapul. Ennek elsősorban az az oka, hogy a weben keresztül támadó kártékony programok sokkal nagyobb változatosságot mutatnak. A biztonsági cég szerint a vírusterjesztők sok esetben szerveralapú technikákat (szerveroldali polimorfizmust) alkalmaznak annak érdekében, hogy az ártalmas weboldalakról mindig kicsit más-más formában töltődjenek le a nemkívánatos kódok, és ezáltal azok felismerése nehezebbé váljon. Ezzel szemben az e-mailek mellékleteként továbbított károkozók kevésbé változnak.


A Palo Alto kutatói azt is megvizsgálták, hogy a vírusterjesztési trendeket mennyire képesek követni a vírusvédelmi alkalmazások. Az elemzéseikbe a piac hat legjelentősebb - pontosan meg nem nevezett - víruskeresőjét vonták be, és azt vizsgálták, hogy azok milyen arányban, illetve mennyi időn belül képesek kimutatni egy-egy kártékony program jelenlétét. Végül arra a megállapításra jutottak, hogy a tesztekben szereplő több mint 68 ezer vírusminta 40 százalékát ezek az antivírus termékek képtelen voltak detektálni. Az e-mailekben terjedő ismeretlen vírusok felismeréséhez átalagosan öt napnak kellett eltelnie. Ezzel szemben a webes károkozók megbízható kimutatásához átlagosan 20 napra volt szükségük a programoknak. Ennél még rosszabb a helyzet az FTP-n, a közösségi oldalakon valamint a fájlcserélőkön keresztül fertőző kártevők esetében, ugyanis ezek akár egy hónapig is képesek láthatatlanok maradni a biztonsági alkalmazások előtt.


A kutatók szerint a védekezés szempontjából fontos tisztában lenni azzal is, hogy a hálózatalapú ártalmas programok milyen csatornákon keresztül érik el a számítógépeket. A leggyakrabban webes vagy DNS adatforgalomba ágyazódnak be, de az esetek 30 százalékában "egyedi" hálózati forgalmat generálnak. A szakemberek külön kiemelték, hogy a kártevők egyre gyakoribban használják a 443-as portot, amely legtöbbször a tiktosított, HTTPS-alapú adatforgalmat biztosítja. Azonban az már korántsem igaz, hogy a károkozók mindig titkosítottan kommunikálnak a vezérlőszervereikkel, viszont így is gyakran átjutnak a védelmi vonalakon, ugyanis sok cég nem fordít kellő figyelmet a 443-as port ellenőrzésére.

A Palo Alto hangsúlyozta, hogy ezzel a jelentésével nem az volt a célja, hogy magára haragítsa a teljes antivírus piacot. Sokkal inkább arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy a modern kártékony programokkal szemben proaktív módón, megelőzésre törekedve lehet igazán hatékonyan fellépni, és nem lehet kizárólag a hagyományos, szignatúralapú védelemre hagyatkozni. A víruskeresők pedig a jövőben is nélkülözhetetlenek lesznek.
 
  1. 3

    A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.

  2. 3

    A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.

  3. 4

    Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.

  4. 4

    Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.

  5. 4

    Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.

  6. 4

    15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.

  7. 4

    Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.

  8. 4

    A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.

  9. 4

    Egy tucat biztonsági frissítés vált letölthetővé az Office szoftvercsomaghoz.

  10. 4

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az SQL Serveren.

Partnerhírek
Hogyan védhetjük meg a gyerekeket a kibertérben?

A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.

​A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl

Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.

hirdetés
Közösség