Nagyot lendíthet a biztonságon a felhasználók oktatása

Az informatikusok zöme úgy gondolja, hogy a védelmi szabályokat nem követő felhasználók jelentik a legnagyobb kockázatot a biztonságra.
 

A Ponemon Institute az egyik nemrégen készített felmérése során arra volt kíváncsi, hogy napjainkban az emberi tényezők mennyiben befolyásolják a védelmi rendszerek hatékonyságát, és a biztonságtudatosság kérdéséhez milyen módon állnak hozzá a szervezetek. A kutatók több mint 700 informatikust kérdeztek arról, hogy miként vélekednek a felhasználók biztonságra gyakorolt hatásáról, és milyen módon igyekeznek csökkenteni a felmerülő kockázatokat.

A válaszadók 78 százalékának véleménye szerint azok az alkalmazottak jelentik a legnagyobb fenyegetést a végpontbiztonságra, akik szándékosan, hanyagságból vagy gondatlanságból nem követik a védelmi előírásokat. 63 százalékuk pedig azzal is egyetértett, hogy az otthonról vagy a szervezet határain kívülről dolgozó alkalmazottak jelentős mértékben növelik a kockázatokat. 

A felmérés kapcsán Chris Merritt, a Lumension igazgatója elmondta, hogy valójában számos oka lehet annak, hogy a felhasználók megszegik a biztonsági szabályokat. "A magam részéről nem mennék olyan messzire, hogy általánosságban kijelentsem azt, hogy az embereket nem érdekli a biztonság. Arra azonban rá kell mutatnom, hogy a szervezetek többsége nem végez jó munkát akkor, amikor segíteniük kellene az alkalmazottakat abban, hogy megértsék, miért is kell óvatosnak lenniük" - nyilatkozta a szakember. Minden vállalatnak meg kellene értenie, hogy az egyszeri képzés nem elégséges, és egy folyamatos tudatosságnövelésre lenne szükség, ami részben akár a vállalati kultúrát is megváltoztathatná. "Rendkívül fontos, hogy a szervezetek felismerjék azt, hogy a végfelhasználók jelentik az első védelmi vonalat" - tette hozzá a szakember.

Az emberi tényezők hatása azonban nem kizárólag a fentiekre korlátozódik. Merritt szerint ugyanis azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az informatikai infrastruktúrákat is emberek hozzák létre és üzemeltetik azokat, ami a hibás konfigurálás, a nem megfelelően kitűzött célok, a tévedések, a hibák és a mulasztások lehetőségét is felveti. 

Tavaly az Enterprise Management Associates is rámutatott arra, hogy a cégek nem fordítanak kellő figyelmet a biztonságtudatosság fokozására. Egy akkori felmérés azt mutatta ki, hogy a megkérdezett 600 vállalati alkalmazott több mint fele semmiféle oktatásban nem részesült, így tulajdonképpen fogalmuk sem volt arról, hogy mit szabad és mit nem. Ráadásul az is kiderült, hogy a cégek 70 százaléka nem rendelkezik olyan felügyeleti és kontroll folyamatokkal, amelyek lehetővé tennék a biztonsági szabályok betartásának ellenőrzését. 

A problémákat az is tetézi, hogy napjainkban megannyi fenyegetettséggel kell szembenézni, és sok kockázati tényező felismerésére, kezelésére van szükség. A Ponemon tanulmánya szerint az esetek 80 százalékában webes kártevők okoznak gondot, de APT (Advanced Persistent Threats) fenyegetettségek, rootkitek és nulladik napi támadások is szép számmal akadnak. A sérülékenységek frontján a legtöbb fejtörést az Adobe Flash Player és az Adobe Acrobat (Reader) szoftverek jelentik, de a Java, valamint az olyan népszerű alkalmazások biztonsági rései is sok gondot okoznak, mint amilyen például a WinZip, a VLC vagy a VNC. 

Van remény!

Jó hír, hogy a megkérdezettek 68 százaléka egyre fontosabbnak tartja a végpontbiztonság megerősítését, és ennek megfelelően alakítja a biztonsági stratégiáját. Ha pedig a védelem nagyobb prioritást kap, megtörténik a korszerű biztonsági technológiák bevezetése, és az alkalmazottak tudatossága is növekszik, akkor az összességében pozitívan fog hatni a biztonságra. 

A biztonságtudatosság növelését szolgálja egyebek mellett a Biztonsági Hírmondó kiadványunk is.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség