Nagyot bukott a legszaporább féreg

A vírusok toplistájának egyik legismertebb szereplőjétől sikerült megválni a múlt hónapban. A Conficker féreg hosszú idő után háttérbe szorult, de még korántsem tűnt el teljesen.
 

Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. 2014 szeptemberében az előző havi listához képest több érdekesség is történt. Az egyik legjelentősebb változást a 2008 óta fertőző és egy már rég kijavított Windows-os sebezhetőséget kihasználó Conficker féreg kiesése jelentette, aminek helyére újoncok érkeztek. Közülük egyből listavezetőként bukkant fel a Refresh. 

A Refresh egy olyan trójai család, amely észrevétlenül irányítja át a felhasználó böngészőjét különféle rosszindulatú webhelyekre. A kártevő jellemzően manipulált weboldalak HTML kódjába beágyazva okozhat kellemetlenségeket. Második helyre csúszott vissza a mentéseket törlő Bundpil féreg, míg a harmadik a JavaScript alapú Kryptik trójai lett. 

A toplista egy másik újonca, a DoubleExtension trójai a kilencedik helyre került.  Ez a károkozó kettős vagy többes fájlkiterjesztéssel rendelkező fájlokat használ, például "AnnaKournikova.jpg.vbs". Jellemzően az első álcázó kiterjesztés valamilyen közismert dokumentum formátumé - például *.DOC, *.PDF - míg a tényleges fájlkiterjesztés valamilyen futtatható állományra utal. Emiatt ha be van kapcsolva a Windows alatt az "Ismert fájltípusok elrejtése" opció (ez az alapértelmezett beállítás), akkor egy óvatlan kattintással az áldozatok sajnos egyből le is futtatják az eredetileg képnek vagy más dokumentumnak gondolt kártevőt. 

Bár a Conficker "kiesett", egy másik időutazó, a szintén sokat látott, cserélhető adathordozókon terjedő Autorun vírus továbbra is jelen van a toplistán, még ha az utolsó helyen is. (Az első ilyen jellegű kártevő még 2007 júniusában bukkant fel.)

Az ESET több millió felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2014 szeptemberében a következő 10 károkozó terjedt világszerte a legnagyobb számban, és volt együttesen felelős az összes fertőzés 18,27 százalékáért: 


Forrás: ESET

Támogatott támadások

Az ESET Radar Report legújabb kiadásában ezúttal az úgynevezett support csalásokról esett szó, és nem is először, hiszen az ilyen típusú támadások sajnos már évek óta zajlanak világszerte. A módszer lényege, hogy elsősorban az angol nyelvterületen élő gyanútlan áldozat kap egy kéretlen e-mailt vagy telefonhívást, melyben nem létező technikai hibára figyelmeztetik a csalók, majd borsos számlát nyújtanak be a "segítségért", miközben kártékony kódokat tartalmazó vagy távoli hozzáférést biztosító weboldalakra próbálják irányítani a felhasználókat. 
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség