Nagyon rájár a rúd az Androidra

Vajon mi lehet rosszabb annál, amikor napvilágra kerül egy súlyos androidos sérülékenység? Az, ha ugyanazon a héten még egy milliókat érintő biztonsági résre akadnak a kutatók.
 

A hét elején az android kapcsán egy nagyon súlyos sérülékenység híre járta be az internetet. Kiderült ugyanis, hogy a Zimperium kutatói egy olyan biztonsági hibára bukkantak, amely teljes mértékben kiszolgáltatottá tudja tenni a Google operációs rendszerére épülő mobil eszközöket. Ráadásul mindezt úgy, hogy különösebb felhasználói közreműködésre sincs szükség. A támadónak mindössze a felhasználó telefonszámát kell ismernie, amelyre egy speciálisan összeállított, videót tartalmazó MMS-üzenetet kell elküldenie. A sebezhetőséget az Android szerves részét képező Stagefright összetevő tartalmazza. Sajnos egyelőre csak korlátozottan érhető el a hibajavítás a különféle androidos eszközökhöz. 

Még nincs vége

Úgy tűnik, hogy ez a hét kifogyhatatlan az androidos sebezhetőségekből, hiszen ezúttal a Trend Micro szakértői fedeztek fel egy biztonsági rést a mobil operációs rendszeren. Noha ez a hiba nem olyan súlyos, mint a hét eleji rendellenesség, azért így is tud kellemetlen meglepetéseket okozni elsősorban azáltal, hogy válaszképtelenné teszi a mobilokat, amelyeket csak újraindítással lehet ismét működésre bírni. 

A sérülékenységet az Androidhoz tartozó Mediaserver szolgáltatás tartalmazza, vagyis ez esetben is egy multimédiás összetevő hibájáról van szó. A biztonsági rés speciálisan szerkesztett, MKV-formátumú fájlokkal válhat kihasználhatóvá vagy kártékony mobil alkalmazásokon keresztül, vagy ártalmas weboldalak révén. Ugyanaz a payload fut le, amikor a felhasználó megnyit egy káros weblapot - akár a Chrome böngészővel - vagy feltelepít egy nemkívánatos szoftvert. Ez utóbbi azért kockázatosabb, mert a támadók elérhetik, hogy a kártékony alkalmazásuk a mobil minden újraindításakor automatikusan betöltődjön, ezért ekkor rendszeresen lefagy a készülék. A Trend Micro szerint ez a trükk akár a zsaroló programok készítőinek figyelmét is felkeltheti, akik a készülékek használhatatlanná tételét az új sérülékenység kihasználásával is elérhetik, majd pénzt követelhetnek.


A sebezhetőség vizsgálata jelenleg is folyamatban van. A kutatók szerint nem elképzelhetetlen, hogy komolyabb támadások során, akár jogosulatlan távoli kódfuttatásra is felhasználható lehet, mivel tulajdonképpen egy puffertúlcsordulási hiba áll a háttérben. A Google már hivatalosan is elismerte a biztonsági rés létezését, de azt alacsony veszélyességi kategóriába sorolta. 

Az eddigi elemzések szerint a sérülékenység az Android 4.3 - 5.1.1 verziókat sújtja, vagyis az androidos világ felét. Arról egyelőre nincsenek információk, hogy a készülékekre mikor érkezhet meg a szükséges frissítés.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség