Nagyon durván fertőz a Locky zsaroló program

Nagyon úgy tűnik, hogy a Locky nevű zsaroló program lehet az idei év egyik legtöbb kárt okozó szerzeménye. Hírhedt számítógépes kártevők nyomdokaiba lépett, és gyorsan fejlődik.
 

A zsaroló programok tábora napról napra gyarapodik, mivel egyrészt a régi károkozóknak rendszeresen jelennek meg az új variánsaik, másrészt teljesen új kártevők is színre lépnek. Februárban ezek közé tartozott az a Locky nevű ransomware is, amely a funkcionalitása, felépítése és az általa alkalmazott megoldások trükkrében már akkor sejtette, hogy oda kell rá figyelni. Úgy tűnik, hogy a Locky mögött álló csalók valóban nem bíznak semmit a véletlenre, és át akarják venni az irányítást a zsaroló programok világában. Ha így folytatják, akkor sajnos olyan hírhedt kártevőket is beérhetnek, mint amilyen például a CryptoLocker vagy a Cryptowall.
 
A Locky februári kiadása egyebek mellett azzal hívta fel magára figyelmet, hogy makrók segítségével fertőzte meg a számítógépeket. A csalók kéretlen elektronikus levelekbe Word dokumentumokat helyeztek el, és megtévesztő üzenetekkel próbálták rávenni a felhasználókat arra, hogy megnyissák a csatolmányt. Gyakran azt állították, hogy a mellékletben egy számla található.


Forrás: Bleeping Computer
 
Amikor ezt a felhasználó megnyitotta, akkor az elé táruló dokumentum csak értelmezhetetlen karaktersorozatokat tartalmazott. Egy üzenetben arra kérték, hogy engedélyezze a makrókat a fájl tartalmának megtekintéséhez. Ha ezt is megtette, akkor rögtön megfertőződött a számítógépe, és elkezdődött a rombolás. A Locky ugyanis - hasonlóan az elődjeihez - fájlokat titkosít, majd váltságdíjat követel a helyreállításhoz szükséges információkért cserében. A károkozó dokumentumokat, multimédiás állományokat, adatbázisokat, forráskódokat is használhatatlanná tesz. Mindössze azokat a könyvtárakat hagyja érintetlenül, amelyek a Windows működéséhez feltétlenül szükségesek.


Forrás: Bleeping Computer
 
A Locky nagyon fontos jellemzője, hogy nem kizárólag a helyi számítógépeken képes károkat okozni, hanem hálózaton keresztül is rombol. Feltérképezi a hálózati megosztásokat, és amennyiben a jogosultságai lehetővé teszik, akkor a megosztásokon lévő fájlokat is letitkosítja. Lényeges, hogy a hálózatos károkozásnak nem feltétele, hogy a megosztás a helyi (fertőzött) rendszeren külön meghajtóbetűjellel rendelkezzen, azaz csatolt legyen.
 
Új variáns, új trükk
 
A Locky az elmúlt napokban egy újabb változat formájában ütötte fel a fejét. Ez minden olyan funkcióval rendelkezik, amivel a februári variánsa is. Ezek mellett azonban tartalmaz egy fontos újdonságot. A Worddel való trükközéskor ugyanis formokat használ. Ugyan a károkozónak ez esetben is szüksége van felhasználói közreműködésre, hiszen a makrófuttatást engedélyezni kell, de a Windows-os formja (ablaka) segítségével a korábbiaknál megtévesztőbbé tud válni.


Forrás: Trend Micro
 
Védekezés

A Locky ellen naprakészen tartott víruskeresőkkel lehet védekezni. Emellett azonban nagy szükség van a biztonságtudatos számítógéphasználatra is. Soha nem tanácsos megnyitni ismeretlen forrásból származó levelek mellékleteit, vagy az azokban elhelyezett hivatkozásokra kattintani. Különösen óvatosnak kell lenni akkor, amikor egy Word vagy Excel fájl megnyitásakor makrók engedélyezésére kellene sort keríteni. Ezt valóban csak az ellenőrzött forrásból származó, megbízható dokumentumok esetén célszerű megtenni.
 
A legfontosabb pedig, hogy mindig legyen naprakész biztonsági mentés, méghozzá elkülönítetten a számítógéptől. 
 
  1. 3

    A PAN-OS-hez egy újabb hibajavítás érkezett.

  2. 4

    Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.

  3. 3

    A Xen egy közepes veszélyességű sérülékenységtől vált meg.

  4. 3

    A GitHub CLI egy biztonsági javítást kapott.

  5. 4

    Újabb, magas kockázatú biztonsági hibára derült fény az Apache Tomcatben.

  6. 4

    Kritikus veszélyességű hibákat javított a Sophos a tűzfaljának kapcsán.

  7. 3

    A Trend Micro Deep Security Agent for Windows egy biztonsági hibát rejt.

  8. 4

    A Google Chrome legújabb verziója négy biztonsági hibajavítással érkezett.

  9. 4

    A Fortinet kritikus veszélyességű hibáról adott tájékoztatást.

  10. 3

    Az Apache Tomcat két sebezhetőséget tartalmaz.

Partnerhírek
​Ki vigyáz az adataidra, ha te nem?

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?

Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

hirdetés
Közösség