Nagyon durva, amit ez a vírus művel

Egy olyan újabb zsaroló, fájlokat romboló kártékony program ütötte fel a fejét, amely az eddigieknél is jóval reménytelenebb helyzetbe hozhatja a felhasználókat.
 

Az olyan elhíresült károkozók, mint amilyen a CryptoLocker, a CryptoDefense, a CryptoWall, az ACCDFISA vagy a GpCode már nagyon komoly károkat idéztek elő. Ezek az ártalmas programok titkosítják a fertőzött számítógépeken található legfontosabb állományokat, majd a helyreállításért cserébe váltságdíjat követelnek. Ilyenkor a megzsarolt felhasználó nagyon nehéz helyzetbe kerül, hiszen el kell döntenie, hogy teljesíti-e a követeléseket, vagy örökre búcsút int a fájljainak. A helyzeten rengeteget tud segíteni az, ha az állományokról rendszeres biztonsági mentések készülnek, hiszen ezek révén a károk megelőzhetők. A váltságdíj kifizetését a biztonsági cégek általában nem javasolják, ugyanis semmi sem garantálja azt, hogy a csalók valóban teljesítik az ígéreteiket, és megküldik a dekódoláshoz szükséges információkat.
 
Itt az újabb veszedelem

Az említett károkozók mellett a napokban egy újabb ártalmas programra lettek figyelmesek a Kaspersky Lab kutatói. Az általuk Onion névre keresztelt kártevő az elődjei által kitaposott útra lépett, vagyis fájlok használhatatlanná tételével és zsarolással foglalatoskodik.
 
A számítógépekre nem közvetlenül kerül fel, hanem egy többlépcsős folyamat részeként. Ebben először az Andromeda trójai jut szerephez, amely a PC-kre letölt egy Joleee nevű trójait. Ez a károkozó elsősorban arról ismert, hogy nagymennyiségű kéretlen elektronikus levél küldésére alkalmas, azonban emellett képes fájlok beszerzésére is. Az Onion terjesztése során ez utóbbi funkciója kerül előtérbe, és a támadók által meghatározott kiszolgálókról szerzi be a zsaroló program összetevőit, majd gondoskodik azok telepítéséről.
 
Kezdődik a rombolás

Amikor az Onion feljut egy rendszerre, akkor rögtön felkutatja a helyi, a cserélhető és a hálózati meghajtókon található dokumentumokat, adatbázisokat, multimédiás állományokat stb., amelyeket ECDH (Elliptic curve Diffie-Hellman) eljárások alkalmazásával titkosít. A kompromittált fájlokat .ctbl kiterjesztéssel látja el. Az Onion fontos újdonsága, hogy a titkosításhoz ötféle kulcsot használ, ezek közül egyesek fájlonként változnak. A kulcsokat viszont nem menti le, hanem az egyiket továbbítja a vezérlőszervere felé kódolt csatornán keresztül, hogy még véletlenül se lehessen megkaparintani a kulcsot.
 
A titkosítás befejeztével a trójai megjelenít egy üzenetablakot, amelyben közli a fertőzés és a rombolás tényét, valamint azt, hogy miként lehet helyreállítani a károkat.


Forrás: Kaspersky Lab
 
Annak érdekében, hogy a felhasználó ne feledkezzen meg a váltságdíj kifizetéséről, a Windows háttérképét is lecseréli.


Forrás: Kaspersky Lab
 
A Kaspersky Lab szakértői szerint az Onion is kihasználja a Tor hálózatok adta lehetőségeket, aminek révén sokkal nehezebben lehet a károkozásokat felgöngyölíteni. Ellentétben az elődjeivel, nem a teljesen legális, sokak által jól ismert Tor.exe letöltésére szólítja fel a felhasználót, hanem egy beépített Tor klienst tartalmaz. Az új funkciók listája azonban ennyiben nem merül ki. A trójai ugyanis a titkosítások előtt tömöríti a fájlokat. Ezt megtette például az ACCDFISA károkozó is, de az a WinRAR-t használta jelszóval védett állományok létrehozásához. Az Onion viszont blokkonként titkosít a Zlib könyvtárban rejlő lehetőségek kiaknázásával.
 
A biztonsági cég szerint az Onion még nem terjed széles körben. Eddig elsősorban Oroszországban, Ukrajnában és Kazahsztánban okozott fejtörést. Azonban a képességeit figyelembe véve korántsem biztos, hogy a terjedése sokáig ilyen izolált marad, ezért a víruskeresők frissítésével, valamint biztonsági mentések készítésével érdemes megelőzni a trójait.
 
  1. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  2. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  3. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  4. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  5. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  6. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  7. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  8. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  9. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  10. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség