Nagy pofont kaptak az SMS-ező trójai programok

Minden ötödik androidos okostelefont, illetve táblagépet környékeztek már meg kártékony programok. Elsősorban az emelt díjas SMS-eket küldözgető trójai programok okoztak károkat.
 

A Kaspersky Lab és az INTERPOL közös felméréséből - amely a 2013 augusztusa és 2014 júliusa közötti időszakot fedi le - kiderült, hogy minden ötödik Android operációs rendszerű eszközt, amelyet a Kaspersky Lab biztonsági megoldásaival védenek, legalább egyszer sújtott támadás. A vizsgált egy év során világszerte összesen egymillió Android felhasználó találkozott veszélyes szoftverekkel. 

Ukrajnában, Oroszországban, Indiában, Kazahsztánban, Vietnámban és Németországban vannak leginkább kitéve az Android alapú eszközök tulajdonosai kibertámadásoknak. Elsősorban azért, mert ezekben az országokban az emberek sokszor fizetnek tartalomért vagy online szolgáltatásért emelt díjas SMS-sel. Ez egy csábító lehetőség a kiberbűnözőknek a pénzszerzésre, mert fel tudják használni ezeket a szolgáltatásokat arra, hogy gyorsan "utaljanak" pénzt mobilszámláról egy harmadik fél bankszámlájára. A felmérés szerint Magyarország 2 százalékos részesedéssel rendelkezik a mobil malware támadások tekintetében.


Forrás: Kaspersky Lab
 
Visszaélés SMS-ekkel
 
Elsősorban az emelt díjas SMS-ekkel visszaélő trójai programok terjedése miatt nőtt az incidensek száma. A Kaspersky Lab biztonsági megoldásai által észlelt összes támadás 57 százalékát ezek tették ki. A második leggyakoribbak a RiskTool programok voltak 21,5 százalékkal. Ezek olyan legálisnak tűnő alkalmazások, amelyeket rosszindulatú célokra is lehet használni (például földrajzi adatok továbbítására). A reklámokat (felugró ablakokat, állapotsorban elhelyezett értesítéseket stb.) megjelenítő alkalmazások végeztek a harmadik helyen 7,4 százalékkal. 
 
"Sokszor halljuk, hogy az Android felhasználóknak nincs mitől tartaniuk, hiszen hiába jelennek meg rendszeresen a mobil operációs rendszerre írt rosszindulatú programok, a támadások száma elhanyagolható. Egészen mostanáig ezt egy helytálló magyarázatnak tekinthettük. Azonban az elmúlt egy év során a helyzet drasztikusan megváltozott, és nem a jó irányba" - mondta Roman Ununchek, a Kaspersky Lab vezető víruselemzője.
 

Forrás: Kaspersky Lab
 
Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a vizsgált egy év vonatkozásában azért a romló tendencia erőteljesen megtört. A kutatók 2014 áprilisában a támadások számának nagyfokú visszaesését tapasztalták, ami főleg annak volt betudható, hogy az SMS-es trójai programokra jelentős csapást sikerült mérni, legalábbis átmenetileg. Oroszországban ugyanis új előírásokat vezettek be, és Immár minden orosz előfizetőnek, aki SMS-sel szeretne fizetni, megerősítő üzenetet kell visszaküldenie a rendeléshez. Ezért az utóbbi időben inkább már olyan célzott támadásokról lehet hallani, amelyek során a kártékony programok a megerősítő SMS-hez szükséges, szolgáltató által generált kódot kikémlelik, és a felhasználó tudta nélkül visszaküldik a megerősítő üzenetet, ezzel kijátszva a hatósági szabályozást.
 
  1. 4

    A GLPI fejlesztői két veszélyes biztonsági résről számoltak be.

  2. 3

    Öt biztonsági rést foltoztak be a GitLab fejlesztői.

  3. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  4. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  5. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  6. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  7. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  9. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  10. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség