Nagy cimbora lett az okostelefon, de védtelenül maradt

​Sok felhasználó az ismerőseinél, sőt akár a közeli barátainál is fontosabbra tartja az okostelefonját. Eközben azonban a biztonságra semmiféle figyelmet nem fordítanak.
 

A Würzburgi és a Nottingham Trent Egyetem kísérletében arra kérték a résztvevőket, hogy fontosságuk szerint rangsoroljanak különböző tárgyakat és személyeket. Az eredmény rámutatott arra, hogy 37 százalékuk ugyanolyan fontosnak vagy fontosabbnak tartja okostelefonját, mint sok ismerősét.
 
A kutatásban szereplőknek bizonyos tárgyakat, illetve személyeket jelképező képeket kellett elhelyezniük magukhoz viszonyítva egy sakkdiagramon. Míg a család, a barátok és a háziállatok jellemzően közelebb kerültek a táblán a résztvevőkhöz az okostelefonokhoz képest, más fontos szereplőket - például munkatársakat, osztálytársakat - leelőztek a digitális eszközök.
 
A résztvevők csaknem harmada tartja ugyanolyan fontosnak vagy fontosabbnak okostelefonját a szüleinél, míg egyötödük a partnerük esetén is így vélekedik. A válaszadók 17 százaléka rangsorolta okostelefonját a legfontosabbnak.
 
A telefonok által képviselt értékek ellenére a kísérletben szereplők 93 százaléka osztotta meg kérésre PIN-kódját, hozzáférést biztosítva ezzel a személyes és bizalmas adataihoz. 
 
"Telefonjaink szerves részei az életünknek, ez a tanulmány pedig bizonyítja is ezt. Baráti kapcsolatunk az okostelefonnal azt jelenti, hogy hihetetlen bizalmat szavazunk egy élettelen tárgynak - olyannyira, hogy úgy érezzük, fontosabb eleme az életünknek, mint sok más ember. Ezért is voltunk nagyon meglepve, milyen könnyen megosztották PIN-kódjaikat a kísérlet alanyai. Arra kértük őket, hogy maradjanak a váróban egy ideig, majd rákérdeztünk a testmagasságukra és a PIN-kódjukra. A legtöbben gondolkodás nélkül megadták nekünk. Ez aggasztó!" - mondta Astrid Carolus, a Würzburgi Egyetem média pszichológusa.
 
"A tavalyi, digitális amnéziáról szóló kutatás után - amely jelenség arra mutat rá, hogy elfelejtjük a készülékeinkre bízott információkat - ez a kísérlet ismét rávilágít, milyen erősen kötődünk érzelmileg a telefonjainkhoz. Egy másik érdekes megfigyelés, hogy az emberek többre tartják az okostelefonjaikat a laptopjaiknál és más eszközeiknél, amelyek ugyanazokat az információkat tartalmazzák. Ezzel kiemelve a telefonok szimbolikus szerepét, mint digitális társunkat, ami általában csak egy karnyújtásnyira van tőlünk. Ez a fajta érzelmi kapcsolat ugyanakkor azt is jelentheti, hogy korlátozottabban ismerjük fel a tárolt adataink védelmének fontosságát. Azt már tudjuk, hogy sokan megfeledkeznek okostelefonjaik védelméről, ez pedig kiszolgáltatottá teszi azokat a kiberbűnözőkkel szemben" - nyilatkozta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági kutatója. 
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség