Minden harmadik magyar PC-n járt már vírus

Minden harmadik internetező számítógépét megfertőzte valamilyen kártevő az elmúlt egy év során. 10 százalékuk pedig közvetlen anyagi kárt szenvedett ennek következtében.
 

A mai vírusfertőzések kevésbé látványosak, mint a néhány évvel ezelőttiek. A bűnözőknek már nem céljuk, hogy tönkretegyék a számítógépeket, inkább hitelkártyaadatokat lopnak, vagy zárolják az operációs rendszert, és zsarolással veszik rá az internetezőket, hogy fizessenek a feloldó kulcsért. Nincsenek már nagy vírusjárványok sem, ehelyett sokkal többféle kártevő terjed kisebb fertőzési hullámokban.

A G Data magyarországi felmérése során ezer internetezőt kérdezett meg az NRC segítségével arról, hogy megfertőződött-e a számítógépük a tavalyi évben, és ha igen, akkor milyen kár érte a felhasználókat ennek következtében. A kutatás eredményéből kiderült, hogy a 18-75 év közötti internetező lakosság 32 százalékának, azaz 1,35 millió embernek a számítógépére került fel valamilyen kártékony program. A leginkább érintett korcsoportok a 40-49 év közöttiek (38 százalék) és a 18-29 év közöttiek (34 százalék) voltak.


Forrás: G Data

A helyzet azonban még rosszabb, ha figyelembe vesszük, hogy milyen károkat okoztak a vírusok. A fertőzést elszenvedők 67 százaléka nyilatkozta azt, hogy újra kellett telepítenie a számítógépét, ez több mint 900 ezer magyar PC-t jelent. 20 százalékuk, azaz 270 ezer ember számolt be adatok elvesztéséről, végül pedig 10 százalék, vagyis 135 ezer ember szenvedett közvetlen anyagi kárt a fertőzés következtében.

Az eredmények kapcsán a G Data arra hívta fel a figyelmet, hogy bármilyen operációs rendszert használunk, érdemes gondoskodnunk a jogtiszta, frissített vírusvédelemről. Emellett válasszuk ki körültekintően, hogy milyen szoftverre bízzuk az adataink védelmét, hiszen egy év távlatában a vírusirtók teljesítményében mért kis különbség is számottevő lehet.
 
  1. 4

    A Firefox 13 biztonsági réstől vált meg a legújabb verzióinak köszönhetően.

  2. 4

    A Thunderbird alkalmazás fontos hibajavításokkal bővült.

  3. 3

    A LibreOffice egy biztonsági hibajavítással gyarapodott.

  4. 3

    A Python egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.

  5. 3

    A GitLab fejlesztői újabb biztonsági frissítést adtak ki.

  6. 3

    Az Avast víruskeresőjében egy biztonsági hiba található.

  7. 3

    A SonicOS SSLVPN kapcsán egy biztonsági hibát kell megszüntetni.

  8. 3

    A Zyxel az USG FLEX H szériás eszközeihez biztonsági frissítéseket adott ki.

  9. 4

    A Schneider Electric a Sage sorozatú megoldásaihoz biztonsági javításokat adott ki.

  10. 3

    A XWiki legutóbb feltárt sérülékenysége adatszivárogtatást segíthet elő.

Partnerhírek
​Az ESET kutatói vizsgálták a RansomHub csoportot

Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.

Támadást hajtott végre a Kínához köthető FamousSparrow csoport

Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.

hirdetés
Közösség