Mennyibe kerül egy rendszer megbénítása? Most kiderül...

Az elosztott szolgáltatásmegtagadási támadások végrehajtása egyre könnyebbé és olcsóbbá válik. Sajnos mindez meg is látszik a kedvezőtlenül alakuló biztonsági trendeken.
 

Meglehetősen gyakran lehet hallani olyan támadásokról, amelyek teljes informatikai rendszerek, illetve szolgáltatások megbénítását eredményezik. Azt is gondolhatnánk, hogy ezen incidensek mögött minden esetben kifinomult technikákat alkalmazó támadók állnak. A helyzet azonban az, hogy gyakran kibérelt erőforrások kapnak szerepet a károkozásokban. 

A Verisign kutatói annak jártak utána, hogy az elosztott szolgáltatásmegtagadási támadások milyen módon valósulnak meg, és miért követelnek mind több áldozatot. A vizsgálataik során elemezték az internetes feketepiaci trendeket, és arra jutottak, hogy rendszereket, szolgáltatásokat jóval olcsóbban is térdre lehet kényszeríteni, mint azt korábban gondolták. A kiberbűnözői csoportok által felépített és folyamatosan bővített, fertőzött számítógépekből álló botnet hálózatok ugyanis kibérelhetők átlagosan 2-5 dollárért óránként. Ez az alvilági szolgáltatás azonban más "konstrukcióban" is igénybe vehető akkor, ha huzamosabb ideig van szükség a célpont ostromlására. Ekkor átlagosan 800 dolláros havidíjjal kell számolnia annak, aki igénybe akarja venni a kiberbűnözők által kínált illegális lehetőségeket.

Az alvilági DDoS szolgáltatások iránt évről évre nagyobb kereslet mutatkozik, ami azt is jelenti, hogy mind több támadás ellen kell védekezni. Ráadásul a kiberbűnözők a megoldásaikat egyre intenzívebben reklámozzák, és egyáltalán nem rejtik véka alá az ártalmas technológiáikat. Például az egyik legismertebb ilyen DDoS-szolgáltatás (amely a Gwapo nevet viseli) reklámja közbe-közbe a YouTube-ra is felkerül, és a videóban szerepel a megrendelések fogadása céljából létrehozott e-mail cím is. Ugyanakkor az elmúlt hónapokban nem a Gwapo marketingje volt a legfeltűnőbb. A Lizard Squad csoport a tavaly év végi Sony PlayStation Network (PSN) és Microsoft Xbox Live elleni akciója után intenzíven kezdte hirdetni a LizardStresser DDoS szolgáltatását, amelynek havi költsége 6-120 dollár között mozog.

A Verisign jelentése szerint napjainkban a DDoS célpontok körét nehéz behatárolni, ugyanis a DDoS eszközök és szolgáltatások elterjedése miatt tulajdonképpen minden szervezet áldozattá válhat. A legtöbb ilyen jellegű incidenssel azonban leginkább az informatikai és a felhős szolgáltatóknak kell szembe nézniük. Azért is ők vannak a legtöbbször célkeresztben, mert a rendszereik ostromlásával nem kizárólag publikus hálózatok megbénítására nyílhat mód, hanem hibrid cloud esetén akár belső rendszerek is kompromittálódhatnak. A célpontok toplistájának dobogós helyeire a média és a pénzügyi szektor került még fel.


Forrás: Verisign

A DDoS támadásoknak nemcsak a száma érdekes, hanem az is, hogy milyen intenzitással csapnak le az áldozatokra. 2014 negyedik negyedévében az egy-egy incidens során felemésztett sávszélesség átlagos értékes 7,39 Gbps-ra adódott. Ez a megelőző negyedévhez képest 14 százalékos növekedés, míg az egy évvel korábban mért értékhez viszonyítva már 245 százalékos az intenzitásnövekedés.


Forrás: Verisign

2014 negyedik negyedévében a Verisign által regisztrált legjelentősebb DDoS-támadás során 60 Gbps-os sávszélességet sikerült lefoglalniuk a támadóknak a hasznos szolgáltatások elől. A problémákat tovább fokozta, hogy ezt a volument NTP-alapú trükközésekkel 24 órán keresztül fent tudták tartani az elkövetők. Ez azonban csak egy példa az NTP/UDP-alapú károkozásokra, amelyek a leggyakrabban alkalmazott DDoS technikáknak számítanak. 


Forrás: Verisign

"Az UDP-re épülő hálózati szolgáltatások, mint például a DNS, az SNMP, az NTP, a RADIUS stb., mind potenciális támadási vektoroknak számítanak, elsősorban azért mert kapcsolat nélküli protokollok, és könnyebb forrás IP manipulációkra adnak módot" - nyilatkozta Ramakant Pandrangi, a Verisign alelnöke.
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség