Megmozgatta a Bitcoin a kiberbűnözőket
Két újabb kártékony program kezdett Skype-on keresztül terjedni, amelyek nagyrészt a felhasználók hiszékenységére alapoznak.
Az első károkozó először március elején bukkant fel, de az elmúlt napokban a felhasználók átlagosan óránként tízezerszer kattintottak a trójaihoz tartozó rosszindulatú hivatkozásokra. Ezek a linkek többnyire orosz, ukrán, bulgár, kínai és tajvani weboldalakra, illetve kiszolgálókra mutatnak. A vírus kiértékelése és elemzése során a szakértők az áldozatok számítógépén minden esetben találtak egy „Bitcoin wallet” fájlt.
Nemrégen aztán egy újabb, hasonló károkozóra derült fény, amely képes Bitcoin manipulációkra és virtuális pénz generálására. Dmitry Bestuzhev, a Kaspersky Lab Latin-Amerikáért felelős kutató és elemző csapatának vezetője szerint óránként 2000 felhasználó gépét fertőzi meg ez a kártevő. Jó hír, hogy Magyarországon egyelőre nem terjed számottevő mértékben.

„Valószínűsíthető, hogy a kampány akkor kezdődött, amikor a Bitcoin árfolyama elérte a történelmi csúcsot. A Bitcoin önmagában teljes anonimitást biztosít, aminek következtében a kibebűnözők szívesen használják a rendszert. Az online feketepiac tele van Bitcoin ajánlatokkal. A névtelen ügyleteket és a pénzváltási tevékenységeket nagyon nehéz lenyomozni és nyomon követni. Ezért is élnek ezzel a lehetőséggel a kiberbűnözők, hiszen tudják, hogy ez egy biztonságos terep számukra” - nyilatkozta Lozhkin. Majd hozzátette, hogy a Bitcoin bányászathoz mind több kapacitásra van szükség, mivel az idő elteltével egyre többet kell a számítógépeknek számolniuk egy Bitcoin kitermeléséhez. Ezért amint települ a vírus, a Bitcoin modul érzékelhetően kezd el dolgozni a számítógép erőforrásainak felemésztésével.
A Kaspersky Lab szakértői többek között azt javasolták, hogy a Skype felhasználók kezeljék óvatosan a beérkező üzeneteiket, használjanak naprakész vírusvédelmi szoftvert, telepítsék az operációs rendszer és az alkalmazások frissítéseit, valamint erős, minden szolgáltatás esetében eltérő jelszót alkalmazzanak.
-
Az ImageMagick négy sebezhetőség miatt kapott frissítést.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat