Linux váltja a Windows XP-t az űrállomáson

A Nemzetközi Űrállomáson található notebookok egy része Windows XP helyett ezentúl Linuxra fog támaszkodni. A váltás mögött biztonsági megfontolások is meghúzódnak.
 

A NASA bejelentette, hogy a Nemzetközi Űrállomáson szolgálatot teljesítő hordozható számítógépek esetében végleg megválik a Windows XP-től. Ennek pedig számos oka van. Az egyik legnyilvánvalóbb, hogy a Microsoft ezen operációs rendszere már nem mai gyerek, így nem csoda, hogy a NASA elgondolkodott a lecserélésén. Ugyanakkor közölte, hogy az XP-t nem valamely újabb Windows verzió fogja felváltani, ugyanis a Linux jut szerephez.

"A kulcsfontosságú funkciókat Windows-ról Linuxra migráljuk. Olyan operációs rendszerre van szükségünk, amely stabil, megbízható, és amit házon belül is kézben tudunk tartani. Fontos, hogy ha frissítenünk vagy finom hangolnunk kell, akkor azt képesek legyünk elvégezni" - nyilatkozta Keith Chuval, a NASA szakembere.

Az operációs rendszer váltása ezúttal olyan PC-ket, notebookokat érint az űrállomáson, amelyek mindennapi feladatokat látnak el. Képeket gyűjtenek és tárolnak, vagy például nyomkövetési, pozíciófigyelési funkciókat végeznek. A hírek szerint ezekre a számítógépekre Debian Linux fog kerülni, ami teljesen egybevág a NASA-nál kibontakozó trendekkel, miszerint a Linux disztribúciók közül a Debian kapja a főszerepet. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy az intézetnél a CentOS (Community ENTerprise Operating System) és a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) sem szorul háttérbe. A NASA a heterogén megoldásokra nemcsak a technológia, hanem a képzések szempontjából is felkészült. Egy olyan rugalmas oktatási rendszert dolgozott ki a Linux Foudation (Linux Alapítvány) bevonásával, amellyel a disztribúciók közötti különbségeket képes kezelni.


Forrás: Wikipedia

Biztonsági megfontolások

A NASA operációs rendszerekkel kapcsolatos döntése mögött minden bizonnyal biztonsági szempontok is meghúzódnak. Muszáj olyan rendszert használnia, amely minél kisebb valószínűséggel járulhat hozzá nemkívánatos eseményekhez. Gondoljunk csak bele, hogy milyen problémákat okozhatna, ha az űrállomáson egy számítógépes vírus ütné fel a fejét. Márpedig erre volt már példa. 2007-ben a Nemzetközi Űrállomás egyik számítógépére egy Gammima.AG féreg került fel. Az eset vélhetőleg nyomot hagyott a NASA szakembereiben, és a mostani döntésük során mindez biztosan nem javította a Windows pozícióját. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a Gammima féreg online játékokhoz tartozó bejelentkezési adatok és jelszavak megszerzésére specializálódott, így az űrállomáson nem okozott károkat, de a veszélyekre jól rávilágított.
 
  1. 4

    Az Apple iTunes szoftver egy fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Az F5 BIG-IP Next Central Manager két súlyos sebezhetőséget tartalmaz.

  3. 4

    A Google egy súlyos, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome-on.

  4. 3

    A MediaWiki és annak bővítményei kapcsán 10 biztonsági hiba látott napvilágot.

  5. 4

    A Google két biztonsági hibáról számolt be a Chrome böngésző kapcsán.

  6. 4

    A Google kiadta az Android májusi biztonsági frissítéseit.

  7. 3

    A tcpdump kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 3

    A Trend Micro Antivirus One for macOS egy sebezhetőséget tartalmaz.

  9. 4

    Jelentős mennyiségű QRadar frissítést adott ki az IBM.

  10. 3

    A Nessus Network Monitor kapcsán négy hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség