Kibertámadás miatt bénult meg a repülőtér

A kibertámadások a légi közlekedést sem kímélik. Saját bőrén tapasztalhatta meg mindezt az az 1400 utas is, akik a varsói repülőtéren ragadtak egy biztonsági incidens következtében.
 

A varsói Chopin repülőtér forgalmát egy korábban ott még nem tapasztalt jelenség bénította meg. Délután 4 órakor ugyanis bekövetkezett az, amire minden bizonnyal sokat készült a repülőtér informatikai rendszerét üzemeltető csapat. Sajnos azonban így sem tudta megelőzni a bajt, amikor a repülőgépek földi kiszolgálását támogató informatikai rendszert kibertámadás érte. Ennek következtében egy járat sem tudott elindulni egészen este 9 óráig. Ez idő alatt 10 járatot kellett törölni, ami 1400 utasnak okozott bosszúságot.
 
A repülőtér szóvivője egyelőre nagyon szűkszavúan nyilatkozott a történtek kapcsán. "Ez volt az első ilyen jellegű támadás" - mondta Adrian Kubicki szóvivő, aki annyit árult el, hogy az incidens következtében a járatok indítása lehetetlenné vált. Mivel jelenleg további háttér információk nem állnak rendelkezésre, ezért nem lehet tudni, hogy a támadók milyen módszerekkel hajtották végre az akciójukat, és annak milyen egyéb következményei lehettek volna.

 
Az ügyben a hatósági vizsgálatok, nyomozások azonnal megkezdődtek és a lengyel titkosszolgálat is foglalkozik az eset kivizsgálásával. Természetesen mindez nem véletlen, hiszen az elkövetők érzékeny informatikai rendszert támadtak. A legfontosabb tisztázandó kérdések egyike, hogy az általuk okozott anyagi károkon és bosszúságon kívül milyen egyéb módokon veszélyeztethették volna a légiközlekedés biztonságát.
 
Fokozódó aggodalmak

A kritikus infrastruktúrák biztonsága évek óta egyre több aggodalmat vált ki a szakemberekből, akik közül sokan hathatósabb fellépést sürgetnek. Sokszor az jelenti a problémát, hogy e rendszerek esetében a bevezetésükkor a rendelkezésre állást és a megbízhatóságot tartották szem előtt, míg a biztonsági kérdések némileg háttérbe szorultak. Az utóbbi hónapokban sajnos ezek az aggályok a légiközlekedés kapcsán is felütötték a fejüket. A biztonsági hiányosságokkal kapcsolatos hírek leginkább arról szóltak, hogy a repülőgépek rendszereit miként lehet hackelni egyebek mellett az utasok számára elérhető szórakoztató eszközökben rejlő biztonsági rések kihasználásával.
 
Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó eset májusban került napvilágra, amikor Chris Roberts szakértőt letartóztatták, mivel a gyanú szerint a United Airlines denveri járatán a repülőgép szórakoztatóelektronikai hálózatán keresztül matatott a gép többi rendszerében. Roberts aztán elismerte, hogy az elmúlt évekbe legalább egy tucatszor hackelt meg Boeing, valamint Airbus repülőgépeket, és egyszer a hajtóművek vezérléséért felelős számítógéphez is hozzáférést szerzett, sőt kis mértékben manipulálta azt. Nyilvánvalóan az ilyesfajta, éles "környezetben" történő biztonsági teszteléseknek senki sem örül, így az utasok, a légitársaságok és az amerikai hatóságok sem.


Szabad csatlakozók egy repülőgépen - Forrás: Twitter
 
A repülésbiztonsággal kapcsolatos aggodalmakat az is fokozza, hogy e területen az automatizáltság továbbra is egyre nagyobb méreteket ölt, így a vezérlő és a felügyeleti rendszerek védelmére mind nagyobb teher hárul. Kijelenthető, hogy a repülőgépek és a repterek informatikai rendszereinek biztonsága napjainkban már a feketekalapos hackerektől és az azok ellen kialakított védelmi vonalaktól is egyre inkább függ.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség