Kiakadt az FBI a telefontitkosításon

Az FBI aggodalmának adott hangot, amiért a jövőben a legtöbb okostelefonon és táblagépen tárolt adat titkosítottá válhat.
 

A múlt héten megjelent cikkünkben már beszámoltunk arról, hogy mind az Apple, mind a Google egyre nagyobb figyelmet fordít az okostelefonokon, illetve a táblagépeken tárolt adatok védelmére. Az Apple az iOS 8 révén kívánja fokozni a titkosítást, míg a Google az Android következő verziójában már alapértelmezetten bekapcsolt állapotba fogja hagyni az adatok oltalmazását szolgáló titkosító funkciókat. Ráadásul mindezt úgy, hogy az adatok, fájlok kódolásához használt, és a dekódoláshoz nélkülözhetetlen kulcsok nem kerülnek ki a felhőbe, hanem a készülékeken tárolódnak. Mindez pedig azt vonja maga után, hogy ha a hatóságok megkeresik a két céget, akkor azok nem fogják tudni kiadni a felhasználók bizalmas információihoz való hozzáférést lehetővé tevő kulcsokat. (Persze mindez csak a készülékeken tárolt adatokra vonatkozik, a felhőben tárolt, online szolgáltatások révén kezelt adatokra, felhasználói fiókokra nem.)

Az okostelefonok piacának két legmeghatározóbb szereplője által tett bejelentések és fejlesztési irányok a felhasználók szempontjából mindenképpen előnyösnek mondhatók, azonban vannak, akik nem örülnek mindennek. Ezek pedig a bűnüldöző szervek és a hatóságok, amelyek a jövőben nem vagy csak komoly erőfeszítések árán tudnak majd releváns adatokhoz hozzájutni a lefoglalt készülékek vonatkozásában. Ezért az FBI aggodalmának adott hangot. 

"Az okostelefonokon tárolt tartalmakhoz való gyors hozzáférés életeket menthet például az emberrablási vagy a terrorizmussal összefüggő ügyekben. Attól tartok, hogy az okostelefon-gyártók valami olyasmit marketingelnek, ami lehetőséget ad az emberek számára a törvények megkerülésére" - nyilatkozta James Comey, az FBI igazgatója. Ezért az FBI már felvette a kapcsolatot mind az Apple, mind a Google illetékeseivel, hogy pontosan tisztázzák a titkosításokkal kapcsolatos terveket, elképzeléseket.

Comey véleményével értett egyet Ronald Hosko, az FBI egyik korábbi igazgatója is: "Az Apple és az Android új védelme több ezer bűnözőt fog megóvni, akik komoly fizikai és pénzügyi károkat okoznak. A rendőrség számára pedig lehetetlen lesz a kritikus információkhoz való hozzáférés".

Az Apple és a Google egyelőre nem reagált az FBI nyilatkozatára. Az amerikai viszonyok ismeretében pedig minden bizonnyal még az adatvédelemmel, illetve az emberi jogok védelmével foglalkozó szervezeteknek is lesz hozzáfűznivalójuk a hatóságok gondolatmenetéhez. 
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség