Jól fizető otthoni munkát ajánlanak a facebookos csalók

A Facebookon jól fizető otthoni munkával kecsegtető bejegyzések kezdtek feltűnni, amelyek valójában vírusterjesztést szolgáltak. Érdemes óvatosnak lenni!
 

Nem is olyan régen a Kaspersky Lab arról számolt be, hogy az első negyedévben kedvező fordulat történt a Facebookot sújtó adathalász támadások tekintetében. Míg tavaly a felhasználók megtévesztésére alapozó támadásoknak a 22 százaléka következett be a legnépszerűbb közösségi oldal bevonásával, addig ez az arány az idei első negyedévben 11 százalékra csökkent. A biztonsági szakemberek ugyanakkor hangsúlyozták, hogy mindez nem ad okot a figyelem lankadására, hiszen még így is rengeteg csaló pályázik a közösségi oldal felhasználóinak adataira, digitális értékeire. Ezt támasztja alá a Symantec legutóbbi felfedezése is. 

A biztonsági cég kutatói egy olyan alvilági kampányra lettek figyelmesek, amelynek során a csalók jól felépített és meglehetősen megtévesztő támadásokkal próbálták elérni a céljaikat. Ennek keretében először olyan weboldalakat készítettek, amelyeken jól fizető, otthoni munkát ajánlottak. Mindez azonban csak látszat volt, ugyanis a weblapok kódjába elhelyeztek egy olyan kódot, mely biztonsági rések kihasználásával a számítógépek megfertőzését segítette elő. 


A csalók egyik szerzeménye - Forrás: Symantec

Annak érdekében, hogy a káros weboldalakra minél több látogató érkezzen, a csalók a Facebookon kezdték terjeszteni az oldalaik linkjét, és megtévesztő bejegyzések publikálásával, megosztásával próbálták "népszerűsíteni" a weblapjaikat. A havi nyolcezer dolláros fizetést ígérő üzenetekben szereplő hivatkozásokra való kattintás után a böngészőben megjelent egy káros weblap, amely a biztonsági cégek és a kiberbűnözők körében is jól ismert, úgynevezett Nuclear exploit kitet tartalmazta.

A Nuclear feladata nem más, mint hogy feltérképezze a célkeresztbe állított számítógépeken található biztonsági hibákat, és azok kihasználásával végrehajtsa a támadók által kijelölt feladatokat. A szóban forgó támadássorozatban a Nuclearnak egy olyan változata jutott szerephez, amely a Java, az Internet Explorer és az Adobe Reader sebezhetőségeit tudta a saját javára fordítani, majd egy Ascesso nevű trójait töltött le a rendszerre. Az Ascesso elsősorban kéretlen levelek nagy mennyiségű küldésére (spammelésre) alkalmas, de a vírusterjesztők dolgát is meg tudja könnyíteni.


A Nuclear terjedése - Forrás: Symantec

A hasonló facebookos és egyéb internetes csalásokkal, vírusterjesztési trükkökkel szembeni védekezés során fontos szerepet kell kapniuk a naprakészen tartott víruskeresőknek és a rendszeres biztonsági frissítéseknek. Emellett ez az eset is igazolta azt, hogy a biztonságtudatos, körültekintő internetezés nélkülözhetetlen a kockázatok csökkentésében. Ne feledjük: "ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen az általában nem is az"!
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség