Ismét foltozott a Microsoft

A Microsoft fejlesztői az elmúlt hónapban sem tétlenkedtek a biztonsági frissítések kapcsán, hiszen a februári hibajavító kedd is bővelkedett különféle foltokban.
 

A februári hibajavító kedden összesen tizenhárom biztonsági közleményt jelent meg. Ezek közül hat kapott kritikus veszélyességi besorolást, ami azt jelenti, hogy az ezekben ismertetett sérülékenységek teljes mértékben kiszolgáltatottá tehetik a rendszereket a külső támadásokkal szemben. A legtöbb javítást a Windows kapta, de ezúttal sem maradt le az érintett szoftverek listájáról az Internet Explorer, az Edge, az Office és a .Net keretrendszer sem. Sőt ebben a hónapban a Microsoft egy külön közleményt szánt az Adobe Flash Player kritikus veszélyességű hibáinak.

Foltozott böngészők

Az Internet Explorer tizenhárom, míg az Edge böngésző hat sérülékenységtől vált meg. A két böngészőhöz kiadott tájékoztatók mellett kritikus minősítés szerepel, vagyis mihamarabb célszerű telepíteni a frissítéseket. Elsősorban memóriakezelési rendellenességek orvoslására van szükség, amik jogosulatlan távoli kódfuttatást is lehetővé tehetnek. Ezek mellett akadnak olyan sebezhetőségek is, melyek adathamisítást vagy biztonsági megkötések (például az ASLR-védelem) megkerülését segíthetik elő. A biztonsági rések elsősorban speciálisan összeállított weboldalakkal vagy webes tartalmakkal válhatnak kihasználhatóvá. Az Internet Explorer esetében a 9-es verziótól kezdve a 11-es kiadásig bezárólag szükség van a frissítésekre.

Windows-os rendellenességek

A Windows kritikus és fontos besorolású sérülékenységektől is megvált. A legtöbb kockázatot hordozó sérülékenységek a PDF és a Journal állományok kezelését, feldolgozását érintik. Az előbbi esetben a Windows PDF Library nem kezeli mindig megfelelően az API-hívásokat, ami tetszőleges kódok futtatásához vezethet. A második esetben pedig egy olyan sebezhetőségről van szó, ami speciálisan összeállított Journal fájlokkal válhat kihasználhatóvá. A kockázatok tekintetében sok múlik azon, hogy a felhasználó éppen milyen jogosultságok birtokában használja a számítógépét. 

A Windows fontos veszélyességi kategóriába tartozó biztonsági rései a következő összetevők, funkciók kapcsán kerültek napvilágra:
NPS RADIUS Server
Active Directory Federation Services
Kernel módú driverek
Távoli asztali kapcsolatok (RDP)
WebDAV-támogatás

A biztonsági rések összességében jogosulatlan kódfuttatás, jogosulatlan műveletvégrehajtás, szolgáltatásmegtagadás és jogosultsági szint emelés kockázatát vetik fel. A frissítések a Windows összes jelenleg támogatással rendelkező kiadását érintik beleértve a Windows 10-et is.

Office hibajavítások

Az Office szoftvercsomag esetében hat sebezhetőségre derült fény. Ezek kritikus vagy fontos besorolást kaptak, és távoli kódfuttatást tehetnek lehetővé. A kódfuttatás a rendszerbe aktuálisan bejelentkezett felhasználó jogosultsági szintjén történhet meg. A Microsoft közleménye szerint a hibák többségét memória- és objektumkezelési problémák okozzák. A februári hibajavító kedden elérhetővé vált patch-ek miatt az Office 2007-es, 2010-es, 2013-as és 2016-os verzióit is frissíteni kell. Fontos megjegyezni, hogy a feltárt sérülékenységek egy része a SharePoint Server 2007-es, 2010-es és 2013-as verzióit is sújtják.

.Net hibajavítások

A Microsoft a februári hibajavító kedden két biztonsági rést foltozott be a .Net keretrendszeren. Az egyik hiba szolgáltatásmegtagadási támadások lebonyolítását segítheti elő, míg a másik adatszivárogtatásban juthat szerephez. A fontos besorolású hibák egyrészt az XSLT (Extensible Stylesheet Language Transformations) funkcionalitással, másrészt a WinForms ikonkezeléssel hozhatók összefüggésbe. Az érintett verziók között a 2.0-ás kiadástól kezdődően egészen a 4.6-ig bezárólag minden támogatott verzió megtalálható.

A hibajavítások az automatikus frissítési szolgáltatások segítségével telepíthetők, vagy a Microsoft weboldalairól tölthetők le. A sebezhetőségekkel kapcsolatban további információk az Isidor Biztonsági Központ weblapjain olvashatók.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség