Informatikai hadviselés a kibertér uralásáért
Nógrádi György, biztonságpolitikai szakértő előadása nyitja meg Kelet-Közép-Európa legnagyobb IT biztonsági konferenciáját, amelyen a kiberhadviselés témaköre is fontos szerephez jut.
Megfigyelés, lehallgatás, kiszivárogtatás, kiberhadviselés. Sosem volt ennyire aktuális az informatikai biztonság és a diplomácia kérdése, mint manapság. A 21. századra a geopolitika és az informatikai biztonság új összefüggésekben tűnt fel, amelyben kevesebb a nyertes, mint a vesztes. Mostanra eljutottunk a kiberhadviselés azon korszakába, amikor a nemzeti kormányok is kezdik átvenni a kiberbűnözők által kifejlesztett technológiákat, eszközöket.

„A kiberháború nagyrészt valóban pénz- és infrastruktúra-függő, ám óriási szerepe van benne a tehetséges és eszes embereknek is. Számtalan példát lehetne mondani a kevésbé gazdag országokból, ahol komoly hacker szaktudás van a tarsolyban” – mondta el Keleti Arthur, IT biztonsági tanácsadó.
„A vállalati oldalról az IT biztonság kérdésében egyre növekvő érdeklődés mutatja, hogy az ITBN konferencián olyan témákról is hallhatunk majd, mint a vállalatok számára "hírszerzési" adatokat biztosító szolgáltatás, vagy a legaktuálisabb támadási és sérülékenységi problémák és azok megoldásai, amellett, hogy profi hackelések is bemutatásra kerülnek” – tette hozzá Keleti Arthur.
Mindezen témákat öleli fel részletesen, több megközelítésből is a szeptember 25-26. között megrendezendő IT biztonsági konferencia, az Informatikai Biztonság Napja (ITBN).
-
A Zulip Server két biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az Apple 22 biztonsági rést foltozott be az iOS/iPadOS operációs rendszerein.
-
Az Apple 41 javítással tette biztonságosabbá a macOS-t.
-
A Splunk Enterprise-hoz öt biztonsági javítás érkezett.
-
Hét patch jelent meg a GitLab alkalmazásokhoz.
-
A Google ChromeOS-hez egy biztonsági hibajavítás vált letölthetővé.
-
A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági hibajavítást tett elérhetővé.
-
Letölthetők a Moodle legújabb kiadásai, amelyek biztonsági hibákat is orvosolnak.
-
Kritikus veszélyességű hiba miatt kapott frissítést a Firefox.
-
Újabb nulladik napi biztonsági hiba veszélyezteti a Google Chrome webböngészőt.
A 2004-ben alakult Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület céljai között szerepel az információvédelem kultúrájának és ismereteinek magyarországi terjesztése. Ezzel a célunkkal összhangban 2025-ben ismét meghirdetjük a „Az év információbiztonsági tartalom előállítója - 2025” pályázatot.
A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat