Íme a facebookos csalók legdurvább trükkjei

A Facebookon számos csalási forma létezik, amelyeknek kellő óvatosság nélkül nagyon könnyű áldozatul esni. Mutatjuk a leggyakoribb trükköket.
 

A Facebookot naponta felkereső felhasználók milliói egy olyan közösséget teremtenek, amely a személyes és az üzleti kapcsolatok szempontjából is egyre meghatározóbbá válik. A barátok, rokonok a közösségi oldalon keresztül kommunikálnak, ismerkednek, míg a vállalatok egyre több erőforrást szentelnek a közösségi marketingre és jelenlétre. Eközben azonban a kiberbűnözők sem tétlenkednek, és folyamatosan próbálják csőbe húzni a gyanútlan felhasználókat. Leggyakoribb céljuk, hogy különféle kártékony programokat terjesztő oldalakra vagy adatlopásra kiélezett weblapokra vezessék az internetezőket. A megtévesztés érdekében pedig mindent bevetnek, és gyakran igencsak alattomosan képesek kivetni a hálójukat.
 
A Bitdefender az elmúlt két év során intenzíven kutatta azokat a csalási módszereket, amelyek a legtöbb problémát okozzák a Facebookon. A vizsgálatokba nemcsak biztonsági szakembereket vont be, hanem pszichológusokat is. Így próbálta feltérképezni azokat az emberi vonásokat, viselkedésmintákat, amelyek a csalók kezére játszanak. A biztonsági cég szerint az alábbi öt trükk számít a legelterjedtebbnek az internetes bűnözők körében:
 
Ki nézte meg a profilom?

A Bitdefender szerint a facebookos csalások 45,5 százaléka olyan böngészőkiegészítők révén következik be, amelyekről az elkövetők azt állítják, hogy a telepítésükkel bárki megtudhatja, hogy egy-egy adott profilt kik kerestek fel. Nagyon sokan nem tudnak nemet mondani arra a kérdésre, hogy "szeretné-e tudni, hogy kik tekintették meg a Facebook oldalát, amíg nem volt az internet közelében?".
 
Amikor egy ilyen kártékony program (böngészőkiegészítő) felkerül egy számítógépre, akkor azon folyamatosan figyelemmel kíséri a webböngészést, és a felhasználó nevében üzeneteket küldözget, illetve adatokat szivárogtat ki a bűnözők szerverei felé. Az ilyen jellegű kártevők egyik legismertebb példánya a Carfekab trójai, amely elsősorban a Chrome és a Firefox böngészők esetében képes kellemetlenségeket okozni.


Forrás: Bitdefender
 
Okosítsuk fel a Facebookot

A facebookos csalások második legnépesebb csoportját (29,5%) azok a trükkök képviselik, amelyek a közösségi oldal funkcionalitásának bővítésével kecsegtetik a felhasználókat. Az elkövetők azt próbálják sugallni, hogy különféle kiegészítők, alkalmazások révén könnyedén testre lehet szabni a profiloldalakat, meg lehet változtatni az alapszíneket stb. Mivel sokan minél inkább az egyéniségüknek megfelelően próbálják kialakítani a saját facebookos oldalaikat, azért az ilyen lehetőségek gyakorta ragadják meg a felhasználók fantáziáját. Ezzel azonban könnyen veszélybe sodródhatnak a digitális értékek.


Forrás: Bitdefender
 
Ugrunk az ajándékokra

Az internet minden szegletében vannak olyan csalások, amelyek valamilyen ajándékkal vagy éppen „hatalmas” akciókkal, kedvezményekkel hitegetik az embereket. A Facebookon az esetek 16,5 százalékában pontosan ilyen alaptalan ígéreteknek dőlnek be a felhasználók. Az egyik legjelentősebb akció még tavaly ütötte fel a fejét, amikor a csalók Disneylandbe szóló, ingyenes belépőjegyekkel tévesztették meg a gyanútlan netezők ezreit.


Forrás: Bitdefender
 
Hírességek és rajongók

Az internetes bűnözők a Facebookon sem hagyják figyelmen kívül azt, hogy a népszerű sztároknak milliónyi rajongójuk van. A hírességek követésével mindenki betekintést nyerhet a kedvence mindennapjaiba, és gyorsan értesülhet a legfrissebb hírekről. Sajnos azonban a facebookos csalások 7,5 százaléka sztárok nevével való visszaélések, hamis profilok és álhírek révén következik be.
 
Erőszak és kíváncsiság

A Bitdefender kutatása kitért arra, hogy az elmúlt három évtized során az emberek gyerekekkel szembeni empátiájával, illetve az erőszak torelállásával kapcsolatban kedvezőtlen változások álltak be. A naponta felröppenő, erőszakos cselekményekről szóló hírek felkeltik az emberek többségének érdeklődését, ami a Facebookon sincs másként. A biztonsági cég szerint gyakoriak azok a csalások, amelyek erőszakos tartalmakkal, bántalmazásokról szóló videókkal próbálják kártékony weboldalakra terelni a felhasználókat.


Forrás: Bitdefender
 
A Bitdefender kutatása is azt támasztja alá, hogy a Facebookon - és természetesen minden más weboldalon - nagyon fontos az óvatosság. Megfelelő körültekintéssel sok kárt lehet megelőzni. A gyanús, nagy ígéreteket hangoztató, nagyon kecsegtető tartalmak, linkek esetén mindig érdemes kétszer is meggondolni a kattintást.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség