Így tőzsdéznek a netes csalók

A kiberbűnözők is tőzsdére léptek, és egy kártékony programmal biztosították be a sikeres kereskedésüket. Végül pedig sok ezer dollárt zsebeltek be.
 

Tőzsdézéssel kapcsolatos csalások, manipulációk már régóta léteznek. Számos trükk, technika van, amelyek az árfolyamok alakulásának befolyásolására irányulnak. A netes csalók legutóbb egy kártékony programot, egy ahhoz kapcsolódó hálózatot (botnetet) és sok ezer spam üzenetet vetettek be annak érdekében, hogy egy kiszemelt részvény árfolyamára hatást gyakoroljanak. 

A csalók biztosra akartak menni, ezért egy olyan számítógépes károkozót hívtak segítségül, amely már 2008 óta ismert Waledac, Kelihos, illetve Hlux neveken. Az érdekessége, hogy az általa felépített botnetet 2011 szeptemberében biztonsági cégek és a Microsoft összefogásának köszönhetően sikerült megbénítani. Sajnos azonban nem véglegesen, hiszen 2012-ben a Dell SecureWorks jelezte, hogy a kártékony hálózat továbbra is szedi az áldozatait. Most pedig már azt is tudjuk, hogy még az elmúlt hónapokban is aktív volt, és a szóban forgó tőzsdei csalás főszereplőjeként tetszelgett.

A csalók trükkje

A mostani csalás során az elkövetők az UPOT (Indie Growers Association) részvényeket szemelték ki maguknak. Ebből október végén, november elején körülbelül 0,08 dolláros áron bevásároltak. Aztán aktiválták a botnetet, amelyhez spamelésre fogható számítógépek csatlakoztak. A vizsgálatok szerint egy fertőzött PC napi 35 ezer kéretlen levelet is ki tudott küldeni. Ezekben az e-mailekben az említett vállalattal kapcsolatos teljesen alaptalan, hamis hírek szerepeltek, de minden esetben pozitív kicsengésű tartalmuk volt. Vagyis azt sugallták, hogy a cégnek egyre jobban megy. A spamelés megkezdését követően elkezdett emelkedni az árfolyam. November 7-én még 0,08 dollárért lehetett vásárolni a részvényekből, de néhány nap múlva már 0,16 dollárra ugrott fel az árfolyam. Aztán egyszer csak abbamaradt a spamkampány, és a részvényár visszaesett 0,06 dollárra. Eközben azonban a csalók megduplázták a pénzüket.

A fenti jelenségre először a Symantec kutatói figyeltek fel, akik egyúttal hangsúlyozták, hogy a Waledac alapú spamkampányban nem kizárólag az említett csalás folyt. Eddig összesen 141 különféle tárggyal rendelkező levélsablont azonosítottak. Ezek kattintásalapú csalásokhoz, adathalászathoz és egyéb online csalásokhoz is kapcsolódtak.

A Waledac-ról

A Waledac trójai az évek során számos módon segítette a kiberbűnözést. A különböző variánsai képesek voltak támogatni a vírusterjesztést, proxy-kal segítették a nemkívánatos hálózati adatforgalmat, bizalmas adatokat lopkodtak, és nem utolsó sorban elosztott szolgáltatásmegtagadási támadásokba vonták be a fertőzött számítógépeket. A közös vonásuk azonban a kéretlen levélküldés képessége volt. A spamelés tulajdonképpen végig kísérte az évek óta kiirthatatlan kártékony program életét, és ahogy a példa is mutatja, még mindig hatékony fegyverként szolgál a csalók kezében.

A Waledac trójai ellen naprakészen tartott víruskeresőkkel lehet a leghatékonyabban védekezni.
 
  1. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  2. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  3. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  4. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  5. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  6. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  7. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  8. 4

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  9. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  10. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség