Így támadták meg a Telenort
A Telenor biztonsági igazgatója beszámolt a vállalatot ért kibertámadásról. Az már biztos, hogy értékes adatok kerültek ki a szolgáltatótól.A kiberbűnözés a telekommunikációs vállalatokat sem kíméli. A támadók legújabb áldozata a norvég Telenor lett, amely történetében most először tett bejelentést nagyszabású biztonsági incidenssel kapcsolatban. A cég immár hivatalosan is megerősítette a támadás tényét, és azt is, hogy a tetteseknek sikerült bizalmas adatokhoz hozzáférést szerezniük. "Teljesen világos, hogy a támadás mögött álló személyek képesek voltak információk letöltésére. Nem kétséges, hogy vesztettünk adatokat" - nyilatkozta Rune Dyrlie, a norvég Telenor biztonsági igazgatója.
Mi is történt valójában?
Noha az igazgató a támadásokról mélyreható információkat nem kívánt megosztani a nyilvánossággal, az általa közölt tényekből jól lehet következtetni a támadások mikéntjére. A hírek szerint a Telenor biztonsági központjában dolgozó szakértők a hálózati adatforgalom szokásos monitorozása közben arra lettek figyelmesek, hogy a vállalat egyes vezetőinek számítógépein szokatlan internetes tevékenységek történnek. Az ilyenkor szükséges intézkedéseket azonnal meghozták, azonban így sem sikerült időben beavatkozni, és a támadókat azelőtt megállítani, mielőtt elérték volna a céljukat. Az érintett számítógépekről e-mail címek, jelszavak, személyes adatok és különböző fájlok kerültek illetéktelen kezekbe. Emellett egy ideig a támadók át is tudták venni a vezérlést a PC-k felett.
A Telenor norvégiai főhadiszállása
A vizsgálatok szerint az elkövetők ezúttal is célzott támadást indítottak, amelyek során a Telenor egyes norvég vezetőit, munkatársait elektronikus levelek útján keresték fel. Ezeket az e-maileket több esetben úgy tüntették fel, mintha azok a kiszemelt áldozatok megbízható ismerőseitől vagy kollégáitól származtak volna. Ezzel igyekeztek elkerülni, hogy a felhasználók gyanakodni kezdjenek. Egyes levelekbe ZIP-kiterjesztésű fájlokat helyeztek el, melyek megnyitása után az adott PC-kre egy korábban ismeretlen trójai került fel. Azonban volt olyan küldemény is, amiben nem csatolmány kapott helyet, hanem egy kártékony weboldalra mutató hivatkozás. Mindez pedig azt is jelenti, hogy a Telenor incidenséhez alapvetően egy célzottan terjesztett trójai program járult hozzá. Arra jelenleg semmilyen körülmény nem utal, hogy Norvégián kívül más országban is okozott volna problémákat a nemkívánatos esemény.
A vállalat az incidens felfedezését követően értesítette a norvég rendőrséget, illetve a Nor-CERT-et, ami szintén azt támasztja alá, hogy a biztonsági eseményt a szolgáltató valóban súlyosnak ítélte meg. Azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy a támadás mögött kik álltak. Dyrlie szerint a támadók jelentős erőforrásokkal és megfelelő szakértelemmel rendelkeztek. Az igazgató hozzátette, hogy megtették azokat a védelmi intézkedéseket, amelyek révén a jövőbe a hasonló incidensek megelőzhetővé válhatnak. Majd kifejtette, hogy a mostani támadás is jól példázza, hogy a hálózatok folyamatos monitorozása milyen fontossággal bír.
Nem ez volt az első nagyobb támadás az országban
Norvégia korántsem mondható a kiberbűnözés kiemelt célpontjának. Ennek ellenére a kibertámadások nem kímélik az ország kritikus fontosságú rendszereit. 2011-ben számos norvég energetikai, olajipari és védelmi vállalatot értek támadások, amelyek egyébként a végrehajtásuk módját tekintve kísértetiesen hasonlítottak a Telenor mostani esetéhez. Ugyancsak 2011-ben a norvég hadsereg száz tagja ellen indultak célzott támadások, amelyek szintén nagyobb visszhangot váltottak ki.
-
A Junos OS három hibajavítással bővült.
-
Öt biztonsági hibajavítás kiadásával indította az évet a Palo Alto Networks.
-
A SonicWall biztonsági javításokat adott ki a SonicOS-hez.
-
A SeaMonkey fejlesztői két biztonság hibát javítottak.
-
A Google három tucat biztonsági hibáról számolt be az Android kapcsán.
-
A Google Chromecast egy biztonsági hibát tartalmaz.
-
A wolfSSL esetében egy biztonsági rendellenességre derült fény.
-
A Red Hat OpenShift Container Platformhoz két hibajavítás érkezett.
-
A PAN-OS-hez egy újabb hibajavítás érkezett.
-
Az Adobe egy soron kívüli hibajavítást adott ki a Adobe ColdFusion alkalmazáshoz.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.