Harcba száll az EU a zsaroló programok ellen

Az Europol kezdeményezésére egy európai szintű összefogás van kibontakozóban a zsaroló programok ellen. Egyelőre kérdéses, hogy mire lesz mindez elég.
 

Az Europol is pontosan tisztában van azzal, hogy a kiberbűnözés egyik legfontosabb bevételi forrását azok az ártalmas programok jelentik, amelyek fájlok titkosítását követően megzsarolják a felhasználókat, és váltságdíjat követelnek a helyreállításhoz szükséges információkért. Mindez világszintű probléma, és ilyen módon Európát sem hagyja érintetlenül. Mind az egyéni, mind a vállalati, intézményi felhasználók számára óriási kihívást jelent a megfelelő védelem kialakítása.

A zsaroló programok térhódításának megakadályozása érdekében az Europol úgy határozott, hogy egy új kezdeményezést indít, és nem egyedül próbálja megoldani a problémát. A "No More Ransom" elnevezésű kezdeményezéshez első körben a holland rendőrség csatlakozott, míg a biztonsági piacot a Kaspersky Lab, valamint az Intel Security képviseli. 

Az Europol hangsúlyozta, hogy ez esetben a megelőzés sokkal célravezetőbb, mint az utólagos védekezés, helyreállítás. A prevenció azért is lényeges, mivel az áldozatok száma dinamikusan emelkedik. A Kaspersky Lab adatai szerint 2014 és 2016 között több mint ötszörös növekedés volt megfigyelhető a fertőzött számítógépek számában. Az elmúlt egy év tekintetében 718 ezer pórul járt felhasználóról tud a biztonsági cég.

A kezdeményezéshez tartozó weboldalon hasznos tanácsok mellett dekódoló eszközök is megtalálhatók, és ingyenesen letölthetők. Sajnos azonban ezek csak töredékét tudják kezelni azon zsaroló programok által okozott károknak, amelyek nap mint nap bekövetkeznek. Ennek ellenére nagyon hasznos szolgálatot tehetnek bizonyos esetekben, sőt az utolsó szalmaszálat jelenthetik.

"A tudatosság a kulcsa mindennek, mivel nem minden típusú zsaroló programhoz áll rendelkezésre dekódoló eszköz. Ha megfertőződik egy számítógép, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy az adatok örökre elvesznek" - figyelmeztetett az Europol. 

Mit tegyünk, ha megfertőződik a számítógépünk?

Első körben a mentések segíthetnek a legtöbbet. Ha ezek nem állnak rendelkezésre, akkor az említett dekódoló programok kipróbálását mindenképpen javasolt elvégezni. Érdekesség, hogy a Shade nevű károkozó azzal riogatja a felhasználókat, hogy ha maguk próbálják rendbe hozni a fájlokat, és nem fizetik ki a váltságdíjat, akkor az állományoknak örökre búcsút inthetnek. Ez azonban leginkább csak félelemkeltést szolgál, de a helyreállítás előtt azért célszerű mentést készíteni a kompromittált fájlokról.

Az Europol azt tanácsolja mindenkinek, hogy ne fizesse ki a váltságdíjat sem akkor, ha vállalati számítógép, sem akkor, ha otthoni PC vagy egyéb eszköz fertőződött meg. A követelések teljesítésével ugyanis a kiberbűnözés támogatására kerül sor, és a csalók még inkább felbátorodnak. Ráadásul semmi nem garantálja azt, hogy teljesítik az ígéretüket, és a fizetés után megküldik a helyreállításhoz szükséges információkat. A naprakészen tartott vírusvédelem alkalmazása mellett rendkívül fontos a biztonsági mentések rendszeres készítése, és azok biztos helyen történő tárolása.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség