Hackelés: egy biztonsági rés miatt esett el százezer weboldal
Egyetlen biztonsági hiba elég volt ahhoz, hogy több mint százezer weboldal a kiberbűnözők áldozatává váljon. De a problémák csak ezután kezdődtek.
A kiberbűnözők folyton lesik azokat a sérülékenységeket, amelyeket automatizált módszerek révén is ki tudnak használni, és ezáltal tömegesen képesek weboldalakat kompromittálni. Ekkor általában kártékony weblapokra vezetik a felhasználókat a látszólag ártalmatlan, de manipulált webhelyekről, vagy közvetlen vírusterjesztésbe kezdenek. A Sucuri biztonsági cég legutóbb kiadott figyelmeztetése is egy ilyen jellegű támadássorozatra hívta fel a figyelmet.
A cég kutatói szerint a mostani támadások során több mint 100 ezer WordPress alapú weboldal eshetett áldozatául a kiberbűnözőknek, akik kezdetben mindössze egy nem túl nagy hírverést kapott biztonsági rés kihasználásával indították az akcióikat. Majd tulajdonképpen teljes mértékben átvették az irányítást a célkeresztbe állított oldalak, illetve tárhelyek felett.
A vizsgálatok kimutatták, hogy a feketekalapos hackerek a Slider Revolution nevű plugin egyik sebezhetőségét fordították a saját javukra. Ezt a biztonsági rést a fejlesztők már februárban befoltozták, de ahogy a mostani eset is alátámasztotta, a frissítések telepítése sokszor elmaradt. Emiatt az elkövetők egy könnyen és automatizálhatóan kihasználható biztonsági résen keresztül tudták ostromolni a kiszemelt webhelyeket.
Az incidensek anatómiája
A támadások több fázisban zajlottak. Először az elkövetők az említett sérülékenységen keresztül megkaparintották a wp-config.php fájlokat, amivel értékes konfigurációs adatokhoz jutottak. Ezt követően - szintén a Slider Revolution pluginen keresztül - feltöltöttek egy kártékony kódot a védtelenné vált tárhelyekre. Ez a kód valójában a hackerek körében jól ismert Filesman trójait tartalmazta, amely hátsó kapu kiépítéséhez használható fel, és teljes körű hozzáférést biztosít a támadók számára.
Ezzel azonban még korántsem ért véget a történet. Egy újabb károkozási fázisban ugyanis a támadók megfertőzték az swfobject.js fájlokat, amivel a kompromittált weblapok látogatóit átirányították a soaksoak.ru domainre. A támadásokban a következő fájlok kaptak főszerepet:
/wp-content/plugins/revslider/rs-plugin/font/revicons.eot
/wp-content/plugins/revslider/temp/update_extract/revslider/update.php (Filesman)

A Google Chrome már figyelmeztet a veszélyekre - Forrás: Sucuri
Daniel Cid, a Sucuri műszaki igazgatója elmondta, hogy a szóban forgó támadássorozat elemzésekor további nemkívánatos kódokra is felfigyeltek, amelyek között akadt olyan is, amit képekbe illesztve terjesztettek a támadók, és így próbálták kerülni a feltűnést. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a Filesmanhoz tartozó néhány fájl eltávolításával a problémák még nem oldódnak meg, ugyanis számos esetben tapasztalták azt, hogy a manipulált weboldalak rövid időn belül visszafertőződtek. Ezért a biztonsági kockázatokat a gyökereknél kell kezelni. Először frissíteni kell a Slider Revolution plugint legalább a 4.2-es verzióra. Ezt követően a wp-config.php fájlban szereplő hozzáférési adatokat meg kell változtatni, és persze törölni kell a nemkívánatos állományokat a tárhelyről.
-
A Git fontos biztonsági hibajavításokat kapott.
-
Az Apache HTTP Server jelentős biztonsági frissítést kapott.
-
A Lenovo Vantage három biztonsági javítással bővült.
-
A Splunk Enterprise-hoz biztonsági frissítések érkeztek.
-
Az Adobe kritikus veszélyességű hibákat is javított a ColdFusion esetében.
-
Az Adobe kiadta az Illsutrator legújabb verzióit, amelyek révén 10 biztonsági hibát szüntetett meg.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget orvosolt az InDesignban.
-
15 biztonsági javítással gyarapodott az Adobe FrameMaker.
-
Az SAP kiadta a júliusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft jelentős mennyiségű hibajavítást tett letölthetővé a Windows-hoz.
A nyári szünet idején a gyerekek több időt töltenek otthon, sokszor felügyelet nélkül – ez pedig nemcsak a fizikai, hanem az online biztonság szempontjából is kihívásokat jelent.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat